Česko a Korea, spřízněni volbou a reaktorem

Pokud se nic zásadního nestane, příští blok jaderné elektrárny u nás postaví firma z Korejské republiky. Podobné zprávy svým významem obvykle dalece přesahují oblast ekonomiky a sahají do geopolitiky, ale i politické psychologie.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jooho Whang, prezident společnosti KHNP (vpravo) a velvyslanec Korejské republiky v ČR Hong Jong-ki

Jooho Whang, prezident společnosti KHNP (vpravo) a velvyslanec Korejské republiky v ČR Hong Jong-ki | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Jaderná elektrárna, to je vlastně soubor hned několika jevů – je to obrovská budova, ale také velký průmyslový projekt, součást energetické i bezpečnostní soustavy každé země, a také něco, co zadavatele a dodavatele na mnoho desítek let hluboce spojí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Fingerland: Česko a Korea, spřízněni volbou a reaktorem

Je příznačné, že stavbou jaderné elektrárny nebyla pověřena ruská firma, i když před pár lety to možná nebylo zcela vyloučeno, nebo čínská, ačkoli v Čínské lidové republice se nyní staví nejvíc bloků na světě.

Do posledního kola u nás vstoupila už jen Francie a Korea. Podle vyjádření českých představitelů byla korejská nabídka lepší ekonomicky i technicky, což ovšem může obvykle posoudit jen velmi úzká skupina odborníků. Podívejme se na jiný aspekt věci, totiž ten geopolitický.

Jeden, nebo druhý

V něčem je osud Koreje podobný Česku – je to země historicky sevřená mezi silné hráče, Čínu, Japonsko, dříve i Rusko. I Koreu postihla válka, okupace, pak studená válka, nedemokratický režim, a pak demokratizace a samozřejmě ekonomické reformy, které z velmi chudé země udělaly velmi úspěšného hráče i v technicky náročných oborech.

25:45

Drábová: Když Westinghouse vyřeší spor s KHNP tak, že dodá systém kontroly řízení, pomůže to licencování 

Číst článek

Korejská cesta k prosperitě se od té české a československé před sto a více lety lišila v tom, že v rozvoji průmyslu, včetně toho obranného hrála mnohem větší roli vláda a její naprosto systematické úsilí v tomto směru, v podobě strategických rozhodnutí, zakázek i přímých investic státu.

Dnes považujeme za normální, že jezdíme v korejských autech a v kapse máme korejský telefon – přitom takto viditelně úspěšných zemí zas tolik není. Vedle toho totiž Korejská republika dokázala ještě něco dalšího, a to je vytvoření specifické značky.

Nejdříve to možná byla „jen“ tradiční korejská kuchyně, co zaujalo lidi jinde v Asii, ale i na Západě. Později přišla korejská pop music, filmy, počítačové hry, literatury a nakonec se začalo mluvit o korejské „soft power“.

Cena, financování i výhodnost pro české firmy. Podívejte se na 5 otázek ohledně dostavby Dukovan

Číst článek

Ne vždy se dodává podstatná věc, že tato měkká síla vznikla nejen díky umu Korejců a kouzlu tamní kultury, ale z velké části plánovitě a na základě vládní objednávky a přímých státních investic neméně než tamní strojírny. A mohla přispět i k tomu, že se stát jako Česká republika rozhodl koupit bezpečnostně a geopoliticky tak citlivou věc u vzdálené země jako je Korea, a nikoli třeba od našeho spojence v Evropské unii a v NATO, jako je Francie.

Podobně před časem Polsko navázalo velmi úzkou a rozsáhlou spolupráci s korejskými zbrojaři – jistě i kvůli kvalitě a ceně, ale také s pocitem, že Korea je srozumitelný a spolehlivý partner.

Korejská republika nemá vůči státům, jako je Česká republika nebo Polsko, důvod, příležitost ani záměr uplatňovat tvrdou sílu, ale jeho měkká síla mu může hodně pomoci.

Spřízněni volbou

I nadále ovšem platí, že stavba jaderné elektrárny se podobá nákupu stíhaček nebo tanků. Nejde v ní jen o peníze, ale i o dlouhodobé spojenecké a bezpečnostní závazky. Je vždy dobré, vedle spolehlivosti a ceny, zahrnout podobné skutečnosti do celkové úvahy.

Jan Fingerland | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Je docela dobře možné, že nakonec část technologií pro českou elektrárnu budou vyrábět další země, včetně firem ze Spojených států, což je z českého hlediska spíše dobře.

Co se geopolitiky týče, Česká republika spojením s Koreou snad zvýší svou energetickou bezpečnost za co nejlepší cenu. Korea zas získá další referenční zakázku a samozřejmě finanční zisk.

Současně i ona, coby země střední velikosti ve složitém regionu, bude nadále chycena do sporu mezi mnohem většími hráči, v nadcházejícím období to bude Čínská lidová republika a Spojené státy americké. 

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Jan Fingerland Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme