Před 70 lety začalo Švédsko využívat jádro. Od zbraní ustoupilo, v energetice patří k evropským lídrům

Přesně před 70 lety se začala kousek od centra Stockholmu psát historie švédské jaderné energetiky. Právě tehdy totiž vůbec první tamní reaktor dosáhl takzvaného kritického stavu neboli začal samostatně fungovat. Zařízení označované jako R1 fungovalo asi 15 let.

Stockholm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Reaktor v Řeži, o tři roky mladší než švédský R1 | Foto: Jan Tachezy | Zdroj: ČTK

První švédský reaktor stál uprostřed města a šlo o výzkumné zařízení. Bylo v podzemí, v kopci pod budovami Královské technické vysoké školy (KTH). Jeho výkon byl nízký, původní výkon byl 300 kW, později 1 MW, což je tisíckrát méně, než je výkon Temelína.

25:58

Modulární jaderné reaktory můžete sekat jako Baťa cvičky, tvrdí vedoucí výzkumu v Řeži. Ale tak za 20 let

Číst článek

V tomto nižším výkonu byl chlazený stále ještě vzduchem, jednoduše stačilo vystrčit ven malé topení a ochladil se. Nebyla to žádná dramaticky nebezpečná stavba. Stavěla se tehdy asi čtyři roky a používalo se půjčené neobohacené palivo z Francie a těžká voda z Norska.

Reaktor sloužil hlavně ke zkoumání technologií jaderné elektrárny, Švédsko bylo jednou z prvních zemí, které takovýto reaktor měly. Jinak sloužil i výzkumu jaderné chemie na KTH nebo pro lékařský výzkum.

Československo mělo první reaktor o tři roky později, v Řeži v dnešním Ústavu jaderného výzkumu. Tamní první reaktor dosáhl kritického stavu v noci z 24. do 25. září 1957.

Reaktory i zbraně

Už od roku 1950, kdy se nastavila strategie, byly cílem švédského jaderného programu jak energetika, tak i jaderné zbraně. Plus soběstačnost v těžbě na švédském území.

Zbraně jsou z dnešního pohledu překvapivé, protože se Švédsko stalo velkým bojovníkem za jaderné odzbrojení. Tehdy přitom samo zkoumalo, jak vyrobit jaderné zbraně. To skončilo až v roce 1968, kdy se Stockholm přidal ke smlouvě o nešíření jaderných zbraní a nakonec zůstal jen u energetiky.

Dnes je Švédsko spojencem Česka v Evropské unii, pokud jde o podporu jaderné energetiky. Zejména současná pravicová vláda ji ve Švédsku podporuje více než předchozí sociálně demokratický kabinet.

2:44

Ve Francii vypnuli první reaktor nejstarší jaderné elektrárny. Vyráběla elektřinu pro 400 tisíc lidí

Číst článek

Podobně jako Česko produkuje i Švédsko asi třetinu veškeré energie z jádra, má celkem tři jaderné elektrárny o šesti reaktorech. Původní plán byl, že se budou vypínat do roku 2009, poté se plán přehodnotil na obnovu existujících a po začátku války na Ukrajině se dokonce začaly plánovat stavby nových jaderných elektráren.

Odstavená elektrárna

Nová jaderná elektrárna vyroste pravděpodobně na jihu, kde je dnes už zavřená elektrárna Barsebäck, která je v procesu demolice. Tamní reaktory Švédsko odstavilo jednak proto, že jim vypršela životnost v době, kdy se země od jaderné energetiky odkláněla. Velkou roli v tom ale hraje i Dánsko.

Barsebäck je totiž doslova na výhledu z Kodaně, stačí se podívat přes záliv. Dánové proto u Švédů dlouho lobbovali.

Švédové to ale mají Dánsku dost za zlé. Sami se totiž zase dívají na druhou stranu zálivu na velkou spalovnu, která stojí v přístavu v Kodani.

Švédsko už také rozhodlo o trvalém úložišti jaderného odpadu, a to nejspíš jako druhá země v Evropské unii. První Finsko už je má skoro hotové, používá při tom švédské technologie.

Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme