Stovky odborářů ArcelorMittal demonstrovaly proti propouštění

Stovky zaměstnanců hutní společnosti ArcellorMittal Ostrava (AMO) dnes demonstrovaly proti strategii této firmy a dalšímu propouštění. Odboráři zablokovali hlavní bránu do závodu a požadovali rychlé a důrazné řešení. Protesty ovládly nejen Ostravu, ale i další města v celé Evropě, kde má ArcelorMittal své závody.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stovky zaměstnanců ArcellorMittal protestovaly proti propouštění

Stovky zaměstnanců ArcellorMittal protestovaly proti propouštění | Zdroj: ČTK

Podle odborářů sleduje strategie firmy výhradně zisk bez ohledu na svůj budoucí rozvoj a množství pracovních míst. Ve firmě se podle nich dlouhodobě neinvestuje do oprav výrobních zařízení, a tak vznikají zbytečné výpadky ve výrobě. Ty mají negativní vliv na hospodářské výsledky.

Zaměstnanci protestují proti plánovanému uzavření závodů. Obávají se, že skončí v Ostravě další vysoká pec. Rizikem je totiž přesun výroby do Polska, kde například neplatí tak přísné ekologické normy jako v Česku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na demonstraci zaměstnanců ArcelorMittal natáčel reportér Radiožurnálu Martin Knitl.

„Mám strach o práci. Pravděpodobně se to týká všech zaměstnanců,“ řekl Radiožurnálu jeden z protestujících. „Pracuji tady 35 let a byl bych nerad, kdyby to tady zavřeli,“ dodal další.

Odboráři také nesouhlasí se snižováním počtu pracovních míst. Příští týden v pondělí začne vedení ArcelorMittal Ostrava sbírat žádosti zaměstnanců o rekordní odstupné. Tím se zbaví asi šesti set lidí.

Odborový předák Vítězslav Prak to vnímá jako osudovou chybu. Podle něj se nemá propuštět, ale spíše modernizovat výrobu a zvýšit tak šanci firmy na ocelářském trhu. „Jestliže má 10 procent lidí opustit tuto fabriku bez toho, že by se cokoli zmodernizovalo, tak v zásadě ti, kteří tu zůstanou, na tom budou velice špatně, protože budou muset pracovat za ty, kteří odejdou,“ řekl Radiožurnálu.

AMO má přitom s takzvanými zlatými padáky za dobrovolný odchod z firmy už zkušenosti. A odboráři své obavy ukazují právě na osudech konkrétních lidí, kteří kdysi vzali třeba i milion korun, ale nakonec zůstali bez práce.

Zájem o nové vysoké odstupné ale mezi zaměstnanci ArcellorMittal Ostrava je. „Je to určitě lepší, než když vás propustí jen například s dvouměsíčním odstupným,“ uvedl jeden ze zaměstnanců. Otázkou však je, jestli se podaří naplnit požadovaný počet šesti set lidí.

Vedení hutí na demonstraci nikoho nevyslalo

Ředitel pro personalistiku a vnější vztahy ArcellorMittal Ostrava Petr Rafaj už předem potvrdil, že nikdo z vedení firmy na protestní akci nepřijde. Je přesvědčený, že napětí v západní části Evropy v rámci této společnosti není případem Ostravy.

„Vnímám, že ten nepokoj, který se vytváří celkově v Evropě, znervózňuje i naše zaměstnance. Takže je dobré, když se potkávají, když komunikují. Domnívám se, že máme lepší platformy pro komunikaci se zástupci zaměstnanců a zaměstnanci než tato forma,“ řekl.

Sami odboráři říkají, že nevěří, že dnešní protestní akce něco změní, chtějí prý alespoň přinutit vedení ostravské huti k většímu důrazu, aby více bojovala za Ostravu v celé skupině ArcellorMittal. Odboráři ale také uvedli, že jsou připraveni v protestech přitvrdit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes byl předseda odborové organizace v ArcellorMittal Roman Bečica.

Protesty dnes proběhly nejen v Ostravě, ale také v dalších evropských závodech společnosti ArcellorMittal. Jak ve Stalo se dnes uvedl předseda odborové organizace v ArcellorMittal Roman Bečica, tato vlna solidarity určitě byla důležitá jako podpora pro budoucí ocelářství v Evropě a vůbec zachování hutnictví.

„Jedna věc je ale solidarita s továrnami ve Francii, Belgii či Španělsku, kde dochází už k jejich zavírání, ale my do budoucna musíme bojovat především za to, aby hutnictví v Ostravě zůstalo. Nejedná se o stovky, ale řádově o tisíce pracovních míst,“ uvedl.

Martin Knitl, David Šťáhlavský, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme