Škody po živelních pohromách jdou do stovek milionů. Pojišťovny vydaly soubor rad
Červencové bouřky už způsobily lidem škody za stovky milionů korun. Česká asociace pojišťoven proto vydala soubor rad, které by měly pomoci těm, koho nepřízeň počasí ohrozí.
Při hrozící povodni je dobré s sebou kromě důležitých věcí a cenností vzít i všechny pojistné smlouvy.
Nejvíce škod registrovaných pojišťovnami způsobily vichřice, krupobití, vytopené sklepy a pády stromů. Následky můžeme zmírnit, když před příchodem vichřice nebo krupobití preventivně zajistíme okna, dveře, zajistíme nebo odneseme volně ložené předměty, jako jsou květináče nebo zahradní nábytek, věci, které mohou ohrožovat okolí.
S doporučením České asociace pojišťoven seznámila posluchače Dopoledního Radiožurnálu redaktorka Jitka Hanžlová
Je třeba dávat pozor na hlavně volně ležící plechy, skleněné výplně nebo jiné pevné a ostré předměty, ze kterých se při silném větru mohou stát nebezpečné až smrtící zbraně.
Přepěťová ochrana
Při bouřce kromě opatření stejných jako u vichřice doporučuje Asociace pojišťoven aby lidé - pokud nemají instalované přepěťové ochrany, raději vytáhli napájecí kabely elektrospotřebičů ze zásuvek. Protože škody, vzniklé přepětím v síti v rámci pojištění úderem blesku pojišťovna nehradí. Ohrožené jsou hlavně elektronické přístroje s obrazovkou, ale i modem nebo pračka.
Při postižení živelní pohromou je třeba co nejdříve nahlásit škodní událost pojišťovně. Uveďte číslo pojistné smlouvy - a pokud ho nevíte, stačí vaše jméno a rodné číslo. Přitom stručně popište, co se stalo, přibližný rozsah škody a kontakty, na kterých vás pracovníci pojišťovny zastihnou.
Před tím, než začnete likvidovat následky pohromy, všechno vyfoťte. Udělejte si seznam zasažených věcí - včetně ceny, stáří a rozsahu poškození předmětu. Pokuste se zajistit doklady, jako jsou účty, záruční listy a podobně.
Je jasné, že se musí uklidit a předejít dalším škodám, ale u čeho to jde, nechte prohlédnout pracovníkem pojišťovny. Pokud uhynou zvířata, i ta je nutné vyfotografovat. A hned zavolat kafilerní službu - aby se předešlo nákaze. Kontakt na kafilerii má obecní úřad. Při odvozu uhynulých zvířat chtějte potvrzení o jejich převzetí.
Můžete také požádat o zálohu na pojistné plnění. Tu můžete dostat ještě před ukončením řízení likvidace.
Škody evidují i veterináři
Státní veterinární správa zaznamenala několik případů usmrcených zvířat - ať už od blesku nebo rozvodněných potoků. Mluvčí veterinární správy Josef Duben dodává, co by lidé měli s mrtvými zvířaty udělat:
„Můžeme doporučit chovatelům, když dojde k usmrcení zvířat, slepic, králíků nebo i větších kusů dobytka, aby zajistili dokumentaci pro případy náhrady, jsou-li pojištěni. A vždy informovat asanační podnik - neboli kafilerii, který je povinen je odstranit.“