Praha bude mít zřejmě od jara přímé letecké spojení s čínskou Šanghají
Prahu a čínskou Šanghaj zřejmě od jara příštího roku spojí nová přímá letecká linka. Oznámil to premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD na Čínském investičním fóru. Na Pražském hradě se ho účastní stovky byznysmenů a politiků z Číny.
Předseda vlády Bohuslav Sobotka uvedl, že po rozjezdu přímého leteckého spojení s Pekingem by novou linku Praha - Šanghaj mohl spustit čínský letecký dopravce China Eastern.
Z Prahy se tak podle premiéra stává důležitý dopravní uzel s Čínou.
„Vítám rozhodnutí našich čínských partnerů vybudovat z pražského letiště přepravní uzel Číny pro střední a východní Evropu a Evropskou unii. Je to jedinečná příležitost, a to jak pro letectví, tak pro rozvoj cestovního ruchu a podnikatelskou spolupráci obou zemí,“ řekl Sobotka.
V Praze probíhá česko-čínské fórum. O čínských investicích mluví prezident HK ČR Vladimír Dlouhý a analytička ČRo Marie Bastlová
Přímá letecká linka spojuje Prahu s Čínou od září. Do Pekingu létá společnost Hainan Airlines třikrát týdně. Od 2. prosince 2015 se ale bude létat pouze dvakrát týdně, a to v pondělí a v pátek.
Kromě letectví chystají čínští podnikatelé také jiné projekty, například na finančním trhu.
Podle Sobotky by se Česko mohlo stát základnou pro vstup čínských institucí na středoevropský trh. V této souvislosti uvedl, že čínské finanční instituce uvažují stejně jako Bank of China o založení pobočky v Česku.
Spolupráce ve vědě
Premiér Sobotka by dále uvítal, kdyby obě země víc spolupracovaly ve vzdělávání nebo vědě:
„Naše země disponují velkými kapacitami - propojení vědeckých týmů obou zemí, oblast modernizace, digitalizace průmyslu a další agendy, jako jsou moderní technologie, nanotechnologie nebo ochrana životního prostředí, jsou velmi zajímavými a perspektivními oblastmi spolupráce.“
Fórum může podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého nestartovat novou fázi ve vztazích. Podle něj ale záleží, jaké podmínky Češi vytvoří a jestli podniky budou dobrými partnery pro čínský kapitál:
„Je dobře, že se vztahy zlepšily. Zatím je ale objem čínských investic velmi malý. Jestli je o to takový zájem, tak bychom měli vytvořit podmínky, aby byl větší. Aby se Čína stala významnějším investorem do české ekonomiky, než je tomu dosud. Vysoká politická účast z čínské strany svědčí o tom, že podpora na čínské straně existuje. Je na nás, abychom se této šance dokázali chopit.“
Čínské investiční fórum pokračuje ve Španělském sále Pražského hradu i odpoledne. S projevy vystoupí čeští ministři, večer pak prezident Miloš Zeman.