Pardubice schválily emisní výjimku pro Chvaletice. Místní si stěžují, důsledky znečištění pociťují už nyní

Pardubický kraj vyhověl žádosti elektrárny Chvaletice o výjimku, pokud jde o budoucí evropské limity emisí rtuti a oxidů dusíku. Úřad ale stanovil omezující podmínky. Řekl to mluvčí hejtmanství Dominik Barták. Rozhodnutí zatím nenabylo právní moci. Ekologická organizace Greenpeace, kritik žádosti, se proti rozhodnutí odvolá.

Pardubice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektrárna Chvaletice

Elektrárna již dříve uvedla, že k dosažení nově požadovaných limitů oxidů dusíku by byla nutná investice ve výši 1,4 miliardy korun. (ilustrační foto) | Foto: Marek Kuchařík

„O přibližně dva roky jsme zkrátili dobu trvání pro rtuť a provozovatele jsme zavázali k provedení celé řady technických opatření do srpna 2021,“ uvedl Barták bez dalších detailů.

‚Proč máme řešit teď, 31 let dopředu, rok 2050?‘ Evropská média zaujal Babišův výrok o emisích

Číst článek

Provozovatel elektrárny, společnost Sev.en EC požadoval výjimku, aby mohl vypouštět 300 kilogramů rtuti a 330 tun oxidů uhlíku nad limit, který začne v Evropě platit od srpna 2021. Žádost kritizovali ekologické organizace, negativní stanovisko k ní zaujalo i město Pardubice.

Podle vedoucího energetické kampaně Jana Rovenského se Greenpeace určitě proti rozhodnutí odvolají. „Výjimku považujeme za nepřijatelnou principiálně. Zkrátit ji jen o dva roky a jen u rtuti je výsměch,“ řekl Rovenský.

Důsledky emisí

Elektrárna již dříve uvedla, že k dosažení nově požadovaných limitů oxidů dusíku by byla nutná další investice ve výši 1,4 miliardy korun. Podíl elektrárny na celkových imisích oxidů dusíku by se přitom podle jejího vyjádření snížil jen nepatrně.

Proti udělení výjimky se vyjádřili v únoru i zastupitelé Pardubic. Argumentovali tím, že město je již velmi znečištěné, leží na návětrné straně a důsledky emisí z elektrárny už pociťuje. Aktuální stanovisko města redakce zjišťuje.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Instalovaný výkon činí 820 MW, minoritně vyrábí také teplo pro Trnávku a Chvaletice. Společnost Severní energetická (Sev.en) elektrárnu koupila od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme