Evropské banky mají Řecku sdělit, zda podpoří výměnu dluhopisů
Do dnešního dne mají evropské banky sdělit řecké vládě, zda se budou podílet na výměně dluhopisů. Ta je součástí druhého záchranného programu, který má pomoci Řecku dostat se z dluhové pasti. Na pravidlech výměny se Řecko dohodlo s Mezinárodním měnovým fondem a zeměmi eurozóny. Výměna měla začít v srpnu, zatím se ale odsouvá.
Co se pro investory v případě výměny dluhopisů změní? „Budou souhlasit s odložením splatnosti. Uleví Řecku tak, aby v průběhu příštích několika let řecké finance mohly srovnat. Celé je to ovšem predikované na tom, že Řecko opravdu bude schopné platit alespoň něco někdy v budoucnosti,“ vysvětluje investiční bankéř Ondřej Jonáš.
Podle Jonáše ale nejde pouze o evropské banky: „Je to asi 57 zemí, které jsou ve věřitelském výboru a které musí souhlasit s výměnou.“ Jonáš říká, že se mluví o 70 až 90 procentech participace: „Kdyby se podařilo alespoň těch 70 procent, tak se obecně míní, že by to řeckým financím výrazně pomohlo.“
Investiční bankéř Ondřej Jonáš mluvil k tématu ve Světě o druhé na Rádiu Česko
Situace se prý ale komplikuje: „Řecko neutahuje opasky tak, jak před měsícem slíbilo. Zbývá proto velká nejistota, co se vlastně během příštích dnů a týdnů v této oblasti odehraje.“
Co se tedy stane, pokud k výměně nedojde? „Je možnost, že by věřitelé přistoupili k razantnímu vymáhání svých pohledávek v okamžiku, kdy tyto budou splatné. Tato výměna se týká dluhopisů, které dozrávají v průběhu příštích zhruba devíti let,“ říká Jonáš.
Nedávno jsme byli svědky sporů o to, kolik peněz banky v řeckých dluhopisech mají. „Otevřeně se mluví 145 až 150 miliardách euro. Řekl bych, že je to minimální částka. Je klidně možné, že je to o několik desítek víc,“ připouští Jonáš.
Ve francouzském městě Marseille dnes začíná schůzka ministrů financí zemí G7. „Schůzka bude řešit problém neadekvátního růstu ve všech západních zemích a snahu oživit hospodářskou aktivitu. Solventnost Řecka je velmi spjatá s růstem. Nebude schopné dostát závazků, pokud hospodářský růst nebude alespoň v nějaké části obnoven,“ uvádí Jonáš.