Těžba uhlí v Česku je možná cesta, uvedl náměstek ministra průmyslu k řešení zákazu ruského uhlí
Špičky Evropské unie se minulý týden shodly na pátém balíku sankcí proti ruskému režimu. Zásadní položkou v něm je zákaz dovozu ruského uhlí. „Poukazovali jsme na potřebu solidarity mezi jednotlivými státy. Aby Polsko, které má většinu zásoby černého uhlí, ho dopravilo do Česka,“ vysvětluje v Ranním interview na Radiožurnálu náměstek ministra průmyslu a obchodu René Neděla.
Jedním z bodů pátého balíku sankcí je zákaz dovozu černého uhlí z Ruska. Export uhlí vynáší režimu Vladimira Putina čtyři miliardy eur ročně. Smlouvy členů Evropské unie s ruskými dodavateli by podle rozhodnutí měly přestat platit do čtyř měsíců.
Poslechněte si celý rozhovor z Jiřího Chuma s náměstkem ministerstva průmyslu Reném Nedělou
„Je potřeba diverzifikovat zdroje. Česká republika souhlasila s uvalením těchto sankcí. Zároveň jsme ale jsme poukazovali na potřebu solidarity mezi jednotlivými státy. Aby Polsko, které má většinu zásoby černého uhlí, ho dopravilo do Česka,“ vysvětluje Neděla.
Zákaz dovozu uhlí a rozšíření sankčního seznamu. Západní státy přijaly další protiruská omezení
Číst článek
Faktem zůstává, Česko je velkým odebíratelem ruského uhlí. Podle informací Neděly z Polska dováží zhruba milion tun uhlí ročně, přičemž většina pochází z Ruska. V Česku se spalování černého uhlí týká tří elektráren, vysvětluje náměstek. Upozorňuje na to, že většina českých elektráren spaluje hnědé uhlí.
Řešení bude komplikované a jedna z možných cest je i prodloužení těžby uhlí v Česku. Zvýšení cen energií Česko pocítí, především pokud válka na Ukrajině v brzké době neskončí. „Bude to mít dopad nejen na ceny tepla, ale i elektrické energie a plynu,“ předpovídá náměstek Neděla.