Americký makléř čelí obvinění, že se díky interním informacím obohatil o čtvrt miliardy dolarů

Americká prokuratura obvinila burzovního makléře z nelegálního obohacení se ve zřejmě rekordní výši přes čtvrt miliardy dolarů. Matthew Martoma měl podle obvinění využít neveřejných informací o testování léků. Dokázal tak předvídat, zda kurzy akcií farmaceutických firem budou po zveřejnění informace růst, nebo klesat, a využít toho k zisku závratné sumy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Makléř v Lisabonu sleduje vývoj portugalských dluhopisů

Makléř v Lisabonu sleduje vývoj portugalských dluhopisů | Zdroj: ČTK

Matthew Martoma byl ředitelem hedge fondu CR Intrinsic Investors. Působil po celých Spojených státech, většinou ale sídlil na jihu, kde byl potom také v letovisku Boca Raton na Floridě zatčen.

Obviněn je ze zneužívání interních informací, které získal od doktora pracujícího na výzkumu nových léčiv. Lékař působil ve společnosti spadající pod koncern Pfizer. Martoma pak zorganizoval nákup akcií této společnosti a jejich nadhodnocením získal mnoho investorů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Českého rozhlasu Dušan Neumann přiblížil případ makléře Matthewa Martomy

Když laboratorní testy nepotvrdily úspěšnost léčiv, makléř zorganizoval díky neveřejným informacím předčasný prodej, takzvané zkrácení investic.

„On vlastně peníze nezískal, on je ušetřil. Protože pak akcie klesly, neboť se ukázalo, že farmaka nefungují, a tím ušetřil společnosti 276 milionů dolarů,“ vysvětluje spolupracovník Českého rozhlasu Dušan Neumann.

Spekulace v hedgeových fondech se pohybují na tenké hranici mezi legálním a nelegálním. Martomův právník proto obvinění odmítl. Jeho klient prý uspěl díky tvrdé práci a houževnatému úsilí.

Případ odhalila běžná kontrola

„To je těžko soudit před tím, než skutečně dojde k procesu. Protože samozřejmě obhájci budou tvrdit, že je v tom nevinně. Na druhé straně ovšem vládní organizace a zástupci farmaceutických společností, které na tom prodělaly, budou tvrdit, že on je k tomu prodělku dohnal,“ uvažuje Neumann.

Teď záleží, zda se prokáže, jestli Martoma skutečně měl k dispozici interní podklady a věděl, že výsledky laboratorních testů nebudou tak pozitivní, jak předestíral investorům. Získání informací podloudnou cestou přes jednoho z výzkumníků je totiž každopádně nelegální.

Pokud se škoda nevyčíslí jinak, mohl by Martoma podle odhadů čelit trestu odnětí svobody v rozsahu devíti až patnácti let. Doktor, který spolupracuje s vyšetřovateli, by prý mohl vyváznout jen s pokutou.

Nad akciovými trhy ve Spojených státech dohlíží Securities and Exchange Commission. Prověřuje veškeré velké transakce, které přinášejí investorům značný zisk nebo významnou ztrátu.

„Byla to vlastně taková rutinní prověrka, při které se jim podařilo zmáčknout doktora, který informace Martomovi dodal. Na tom se celé vyšetřování rozjelo. Je třeba dodat, že Martoma v tom nezískal 276 milionů, jeho osobní odměna byla devět milionů dolarů,“ upozorňuje Neumann.

Dušan Neumann, Barbora Pirochová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme