Následky opilého mládí

Trávit mládí v alkoholovém oparu se podle nové studie nevyplácí nejen kvůli skomírajícím jaterním buňkám. Experimenty na potkanech ukazují, že adolescentní koketování s alkoholem může mít za následek větší sklon k rizikovému chování, který přetrvává do dospělosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Půllitr piva

Půllitr piva | Foto: Fotobanka stock.xchng

Výsledky některých studií ukazují, že lidé, kteří v období dospívání začali hojně konzumovat alkohol, mají v dospělosti větší sklon k problémům s alkoholem, drogami a obecně rizikovějším chováním. Lidské chování je ale extrémně komplexní, takže se dá jen těžko říct, co je vlastně příčina a co následek. Neurobiologové z Washingtonské univerzity si proto do své studie vlivu alkoholu na dospívající mozek vybrali méně komplikovaná stvoření.

Laboratorní potkani sice alkohol v oblibě nemají, ale vědcům se je podařilo obelstít tím, že jim ethanol zabudovali do chutných želatinových kapslí. Dospívající potkani tak denně zkonzumovali dávku alkoholu, která by u člověka odpovídala mnoha skleničkám. Opilosti se ale potkani vyhnuli díky tomu, že alkoholové kapsle požírali v průběhu mnoha hodin. K testování jejich rizikového chování vědci využili podobný test, s jakým se lidé mohou setkat v ordinacích psychologů.

Potkani měli na výběr ze dvou tlačítek. Stisknutí prvního z nich mělo za následek spolehlivou malou odměnu v podobě sladké granulky. Stisknutí druhého tlačítka bylo riskantní - někdy přineslo velkou dávku granulí, jindy vůbec nic. Vědci test měnili tak, aby v některých pokusech byla výhodnější strategie "na jistotu", zatímco v jiných se víc vyplatilo riskovat. Všichni testovaní potkani - a to jak abstinenti, tak ti, kteří dostávali kapsle s alkoholem - systém rychle pochopili.

Potkaní mládež z "přiopilé skupiny" se naučila zmáčknout tlačítko stejně rychle jako abstinenti, což podle vědců vylučuje možnost, že by alkohol narušil schopnost učení potkanů. Zajímavé ale bylo, že potkani zběhlí v konzumaci alkoholu pravidelně volili rizikový přístup - a to i v situaci, kdy byl vysloveně nevýhodný. Toto chování přetrvávalo i tři měsíce poté, co se potkani zakousli do poslední alkoholové kapsle - tedy v době, kdy potkani dosáhli dospělosti.

Autoři studie tak přinesli první experimentální důkazy o tom, že konzumace alkoholu v dospívání může ovlivnit chování dospělého jedince. Je celkem jasné, že u lidí nebude situace tak jednoznačná jako u potkanů. Zároveň je ale docela dobře možné, že i u nich může alkohol ovlivnit nervové okruhy, které se podílejí na rozhodovacím procesu. Vědci se celou záležitost chystají studovat více do hloubky. V tuhle chvíli pouze předpokládají, že některé části vyvíjejícího se mozku jsou extrémně vnímavé vůči toxickým účinkům alkoholu a následky expozice si pak mohou nést i do dospělosti.

Výsledky studie zveřejnil časopis Proceedings of the National Academy of Sciences.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme