Krajané v zahraničí mohou chodit do kurzů češtiny. Letos vyjede 13 učitelů do celého světa
Čeští krajané v zahraničí si mohou díky programu podpory českého kulturního dědictví zdokonalovat češtinu. V letošním školním roce bude u krajanských komunit na různých místech po celém světě působit celkem 13 učitelů.
Jeden pedagog bude vyučovat v americkém Chicagu a sedm učitelů odjede do evropských zemí, například do Chorvatska, Srbska nebo Rumunska. Pět pedagogů najde uplatnění v Jižní Americe, konkrétně v Argentině, Paraguaji a Brazílii.
Šárka Vašíčková učila v loňském školním roce české krajany v Buenos Aires. Lidé se do kurzů přihlásili z nejrůznějších důvodů.
Šárku Vašíčkovou, která rok učila české krajany v Buenos Aires, vyzpovídala reportérka Andrea Skalická
„Především jsou to potomci rodin, které se do Buenos Aires dostaly v období mezi válkami a tohle je druhá až třetí generace, která si češtinu pamatuje a hodiny používá spíš jako takový sociální klub,“ vysvětluje Šárka Vašíčková.
Hodiny češtiny ale navštěvovali i studenti a mladí lidé, kteří se zajímají o českou kulturu, nebo zkrátka mají chuť studovat jazyk.
V kurzech češtiny na univerzitě v Buenos Aires se učilo celkem 90 studentů.
„Samozřejmě jsme měli gramatiku, měli jsme češtinu jako jazyk, ale zároveň se to prolínalo třeba s historií. Hodně jsem jim pouštěla české filmy, takže to nebyla klasická hodina jazyka,“ popisuje Šárka Vašíčková průběh výuky.
Jejíma rukama prošli jak úplní začátečníci, tak lidé, kteří ovládají řeč velmi dobře.
„Většina krajanů pochází z moravských rodin. Objevoval se moravský jazyk mezi válkami, takže dost času zkoušeli oni mě, jestli vím, o čem se baví a co říkají,“ říká Šárka Vašíčková.
Nejen výuka - taky divadlo, vaření, zábava
Nejpokročilejší skupina dokonce nazkoušela divadelní hru z Járy Cimrmana. Studenti se také s chutí věnovali poznávání české kuchyně, což podle české učitelky sklidilo velký úspěch.
„Bylo to buď u mě doma, nebo u někoho ze studentů. Domluvili jsme se, co chtějí vařit. Dostali recept, a tak jsme probrali, jaká mouka by vyhovovala, protože v Argentině nemají polohrubou, hladkou,“ vypráví Šárka Vašíčková.
Studenti si vyzkoušeli třeba přípravu knedlíků, bramboráků nebo houbové omáčky.
Informace o možnosti pracovat jako učitel v Latinské Americe lze najít na webových stránkách Domu zahraničních služeb. Uzávěrka přihlášek je v pondělí 22. října.
Podle Šárky Vašíčkové by se o místo měli ucházet spíše společenští lidé:
„Trošku dobrodruh, protože celá ta Jižní Amerika není úplně nejbezpečnější místo a člověk tak nějak musí přijmout to, jak se tam žije, protože jinak se trošičku trápí.“