Gen mrazuvzdornosti aneb Co drží Sibiřany v nehostinné zemi

Vědci z univerzity v Cambridge odhalili tajemství Sibiřanů, přesněji řečeno jejich mrazuvzdornosti. Tuto odolnost jim zajišťuje zvláštní gen, který se podařilo objevit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tábor lesních Něnců, Sibiř

Tábor lesních Něnců, Sibiř | Foto: Tomáš Boukal

Sibiřské národy jsou pověstné svou otužilostí. Někteří obyvatelé ruské části Dálného východu jsou schopni se koupat i v padesátistupňových mrazech.

Vědci z Univerzity v Cambridge jejich proslulou odolnost zkoumali. Došli k závěrům, že za ní stojí tři specifické geny. Ty způsobují, že bílkoviny nefungují tak jako u nás.

Přehrát

00:00 / 00:00

O mrazuvzdorných genech Sibiřanů informoval redaktor Martin Dorazín

Jejich hlavní činností se díky působení těchto genů stává vyroba tepla. Působí na hladkou svalovinu. Ta se začne jinak stahovat, aby zajišťovala termodynamické funkce.

Tělo pak přímo produkuje teplo namísto toho, aby vyrábělo chemickou energii pro svaly či mozek. Britští vědci proces nazvali "nonshivering termoregulation".

To by se dalo volně přeložit jako "termoregulace bez třasu", tedy tradičního klepání zimou, kdy se naše tělo snaží samovolně zahřát.

Podrobnosti k jinak velice složitému výzkumu lze najít přímo na stránkách odborného časopisu z Cambridge nebo například zde.

Martin Dorazín, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme