Francouzští lékaři používali neschválené kyčelní náhrady. Stovky pacientů musí na kontrolu

Francouzští chirurgové voperovali stovkám lidí náhradní kyčelní klouby bez certifikátu o kvalitě. Šéf firmy Ceraver, která endoprotézy dodává, pochybení přiznal. Tvrdí ale, že implantáty nepředstavují zdravotní riziko. Jedná se prý jen o mírně upravený předchozí produkt, který Evropská unie schválila.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chirurgické nástroje (ilustrační foto)

Chirurgické nástroje (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Vyšetřovatelé teď zjišťují, odkud kyčelní náhrady pocházejí a kdo je za skandál zodpovědný.

Implantáty nemají osvědčení o tom, že splňují normy Evropské unie. Mohly by proto nést zdravotní rizika, o kterých pacienti v tuto chvíli nevědí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu ve Francii Jan Šmíd informuje o neschválených endoprotézách

Endoprotézu bez certifikátu údajně dostalo asi 650 pacientů. Zajištěno prý bylo dalších zhruba tisíc pochybných kyčelních náhrad.

Každý z dotčených pacientů už má domluvenou schůzku se svým chirurgem. Pokud se u nich po operaci vyskytly nějaké potíže, lékař zváží, zda bude nutné podstoupit nový zákrok.

Ve Francii nedávno řešili také skandál se zdraví nebezpečnými prsními implantáty. Rozsudek nad viníky by měl být vynesen 17. května.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme