Světové trhy opět zažívají propad

Světové trhy včera zažily své Waterloo. Evropské akcie se kvůli obavám o osud předluženého jihu kontinentu propadly na nejnižší úrovně od září 2009. Asijské burzy postihly podobné výprodeje a to kvůli rostoucímu napětí na korejském poloostrově. Většina hlavních amerických burzovních indexů mírně oslabila, přestože Spojené státy nyní investoři považují za oázu klidu a bezpečí. I proto například nadále posiluje americký dolar.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Burza ve Frankfurtu nad Mohanem

Burza ve Frankfurtu nad Mohanem | Foto: AFP

„Včerejšek skutečně nenaladil investory na pozitivní notu. Nicméně závěr obchodování na americkém trhu naznačil určité naděje, protože po propadu všech indexů se americké burzy zastavily kolem neutrálních hodnot. Naznačuje to určitou stabilizaci trhu, která by dnes mohla na trzích nastat. I když sporné body, které vzrušují investory nadále přetrvávají,“ říká analytik Josef Stoulil z Capital Partners.

Přehrát

00:00 / 00:00

O současném propadu světových trhů mluvili na Rádiu Česko analytici Josef Stoulil z Capital Partners a Tomáš Vlk ze společnosti Patria.

„Souhlasím s tím, že dnešek by měl být klidnější. Evropská měna by se měla pohybovat kolem svých současných hodnot. Je možné, že se bude snažit mírně korigovat, ale viděl bych to spíše jako krátkodobou snahu. Přeci jen těch faktorů, které budou působit na dlouhodobé oslabování eura je hned několik a proto příliš šancí evropské měně v příštích dnech nedávám,“ souhlasí analytik Tomáš Vlk ze společnosti Patria.

Podle Tomáše Vlka lze v nejbližších dnech očekávat také tlak na měny zemí středoevropského regionu.

„Je třeba uvést v soulad snahu Evropské unie z hlediska například shortových obchodů, kdy včera Německo opět izolovaně oznámilo, že připravuje zákaz shortů un block. To znamená nejen finanční sektor,“ pokračuje Stoulil a dodává:

„V poslední době je vkládána naděje do sektoru technologií, který po určitých úsporách nákladů disponuje poměrně velkými provozními prostředky. Mají velké zásoby cashe. Samozřejmě záleží na růstu americké domácí ekonomiky, o které se to podstatné dozvíme zítra, kdy bude vyhlášen hrubý domácí produkt.“

Roman Chlupatý, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme