Odbory: Nezaměstnanost zastaví dotované mzdy
Odboráři chtějí, aby stát zavedl dotované mzdy a čtyřdenní pracovní týden. Míra nezaměstnanosti v Česku poroste podle jejich propočtů v příštím roce na 12 procent. Dopady ekonomické krize se podle nich bez zavedení takzvaného kurzarbeitu, tedy plně placeného zkráceného pracovního týdne, a dalších opatření nijak nezmírní.
Systém, který odboráři navrhují, by měl zajistit vyšší zaměstnanost a úsporu státních peněz určených na podporu v nezaměstnanosti a sociální dávky. "Například při průměrném výdělku by firmy dostaly 25 procent dotace od státu a musely by se zavázat, že zbytek poskytnou sami," popisuje předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch.
O zavedení dotované mzdy a čtyřdenního pracovního týdne mluvil na Rádiu Česko předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch a analytička Raiffeisenbank Helena Horská.
Podle něj by byl systém výhodný pro všechny strany: "Zaměstnanci by měli jistotu, že budou mít práci, i když budou pracovat v kratším rozsahu. Zaměstnavatel by měl jistotu, že nebude platit plné personální náklady a přitom si zaměstnance udrží pro lepší časy."
Stát by na tom podle odborářů ale vydělal nejvíce. Sice by zaplatitl částku v řádech tisíců korun, ale byly by mu dále odváděny platby za sociální a zdravotní pojištění a daně. Zároveň by stát nemusel platit poměrně vysoké náklady na sociální pomoc.
S výhodností zmiňovaných změn pro stát souhlasí i Helena Horská, analytičku Raiffeisenbank: "Myslím si, že státu by zavedení kurzarbeitu trochu pomohlo. Příjem pro stát by byl určitě trochu pozitivní."
Jde o krátkodobé řešení
Na druhou stranu si ale analytička myslí, že v celkovém pohledu kurzarbeit nic nevyřeší: "Já si osobně myslím, že je to spíše opatření vhodné na přechodný, krátkodobý pokles ekonomiky. V situaci, kdy firmy nemají zakázky ani na čtyři pracovní dny, tak je kurzarbeit nezachrání. Myslím si, že to jenom rozloží problém v čase."
Podle Horské o tom svědčí i zkušenosti z Německa, kde zavedení kurzarbeitu, které opravdu stabilizovalo míru nezaměstnanosti, doprovází výrazný pokles produktivity práce.