Ruské sankce už pociťuje i Česko, Sobotka se kvůli tomu sejde s ministry
Dopady sankcí, které proti Evropské unii zavedlo Rusko, jsou podle předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka vážné. Navíc budou mít nepříznivý vliv na celý český průmysl. Vláda proto bude chtít situaci více řešit s Německem, které je hlavním obchodním partnerem tuzemských společností.
Šéf sněmovny Jan Hamáček doporučuje, aby vznikl nový vládní orgán, který by českým firmám pomáhal v krizových situacích.
„Náš průmysl je v této věci velmi intenzivně provázán s Německem, tak by bylo vhodné, aby naše vláda své případné kroky úzce koordinovala s našimi německými partnery,“ upozornil Hamáček.
O dopadech ruských sankcí mluvili prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák a odborník na zemědělství a redaktor tabletového týdeníku Dotyk Martin Mařík
Přímé dopady sankcí už pociťují zemědělské a potravinářské podniky.
Podle prezidenta Svazu průmyslu a obchodu Jaroslava Hanáka jsou kvůli politickým nepokojům mezi Ukrajinou a Ruskem ohrožené i další společnosti.
„Pro nás je velmi citlivá oblast strojírenství tam, kde je to dvojí využití, buď pro běžný život, nebo pro zbrojařský průmysl,“ uvedl Hanák.
Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD se odpoledne sejde na Úřadu vlády s ministry financí, zahraničí, zemědělství a průmyslu a obchodu. Jednat budou o dopadech sankcí.
Ruský zákaz dovozu ze Západu dává prostor pro dodávky jihoamerických farmářů
Číst článek
Ruské embargo nejvíce zasáhne Německo a Polsko
Ruské sankce postihnou nejvíce vývoz z Německa, a to v hodnotě asi 38 miliard korun. Z prvních analýz také vyplývá, že zákaz silně dopadne na pobaltské státy. Právě proti těmto zemím zřejmě Moskva své embargo zaměřila především.
Jak si Rusko poradí s výpadkem evropských a amerických potravin, co si o sankcích proti jejich zemi myslí sami Rusové a o úbytku turistů v Petrohradě mluvil tamní zpravodaj ČRo Martin Dorazín
Silně postihnou sankce také export z Polska a ze Spojených států - obě země vyvážely do Ruska dnes zakázané potraviny v hodnotě přes 30 miliard. Pro Polsko to ale bude daleko citelnější ztráta.
Podle Gernota Nerba z německého ekonomického institutu však největší ekonomickou ztrátu zaznamenají sami Rusové.
„Putin chtěl zónu volného obchodu od Lisabonu po Vladivostok. Chápe, že to je pro Rusko důležité. V tuto chvíli je ale něčemu takovému na míle vzdálen,“ domnívá se.
Ruský zákaz dovozu potravin je podle USA krokem k úplné izolaci Moskvy
Číst článek
Ruská pravoslavná církev ale zákaz dovozu západních potravin přivítala jako šanci. Podle jejího mluvčího to naučí Rusy skromnosti.