Skotsko napsalo po brexitu vlastní dopis. Žádá po Londýnu jednání o novém referendu

Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová v dopise adresovaném britské premiérce Therese Mayové oficiálně požádala, aby Londýn umožnil Skotům uspořádat referendum o nezávislosti dřív, než Británie vystoupí z Evropské unie. Sturgeonová v dopise žádá o zahájení jednání o hlasování, Londýn už ale dal najevo, že žádost odmítne.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skotská vlajka vedle té britské v Londýně

Skotská vlajka vedle té britské v Londýně | Zdroj: Reuters

Británie záměr opustit unii oficiálně oznámila ve středu. O takzvaném brexitu rozhodli britští voliči v referendu loni v červnu. Většina Skotů, stejně jako občanů Severního Irska, ale hlasovala pro setrvání v unii.

Skotsko proto chce znovu nechat hlasovat o nezávislosti na Británii a v úterý dal souhlas s vypsáním referenda tamní parlament. Sturgeonová se má s Londýnem dohodnout na podmínkách a termínu nového plebiscitu. Edinburgh navrhuje, aby se hlasovalo mezi podzimem 2018 a jarem 2019, k čemuž je ale nezbytný souhlas britské vlády.

Začátek konce britského členství v EU. Spojené království spustilo brexit

Číst článek

Skotové o nezávislosti hlasovali už v referendu v roce 2014 a odmítli ji tehdy poměrem 55 ku 45 procentům hlasů. První ministryně tvrdí, že nyní se podmínky změnily.

Mayová k vývoji ve Skotsku nedávno řekla, že teď není čas na nové referendum, protože Británii čekají dvouletá vyjednávání o podmínkách odchodu z EU. Britský ministr pro Skotsko David Mundell řekl, že žádné jednání se skotskou vládou nezačne, dokud nebude proces brexitu dokončen.

Nejdříve odchod, pak detaily

Dopady Brexitu se zabývá i Evropská unie. Podle návrhu politického rámce rozhovorů o brexitu, který připravil předseda Evropské rady Donald Tusk, by se rozhovory mezi Evropskou unií a Británií měly v první fázi zabývat především rozvázáním vzájemných vztahů a zajištěním právní jistoty pro občany, firmy a mezinárodní partnery.

Až poté, co bude v této oblasti dosaženo "dostatečného pokroku", budou možné přípravné a předběžné diskuse o budoucích obchodních vztazích. Text Tuskova návrhu zveřejnil server Politico krátce před jeho páteční tiskovou konferencí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme