Šéfem Interpolu se stal Číňan. Dokazuje to naši pozici ve světě, tvrdí v Pekingu
Poprvé v historii se stal šéfem Mezinárodní organizace kriminální policie (Interpol) Číňan. Meng Chung-wej nahradí v čele dosavadní ředitelku Mireille Ballestrazziovou.
Zástupci Interpolu zvolili Meng Chung-weje na svém 85. zasedání v Indonésii. Meng vystudoval práva a v minulosti zastával post ředitele čínské pobřežní stráže. Vykonává také funkci náměstka veřejné bezpečnosti.
Následující čtyři roky tedy povede Mezinárodní organizaci kriminální policie, která sdružuje 190 států. V minulých letech Interpol pátral i po uprchlých občanech České republiky, např. po Radovanu Krejčířovi.
Češku zadrženou za pašování drog na Novém Zélandu propustili, i kvůli vysokému věku
Podle čínských médií včetně státní agentury Nová Čína jde o potvrzení role Čínské lidové republiky na mezinárodním poli. Peking také s Interpolem úzce spolupracuje při pátrání po uprchlých úřednících a podnikatelích, kteří utekli do zahraničí a jsou podezřelí z korupce. Mnohdy šlo o úředníky a členy vládnoucí Komunistické strany Číny, kteří utekli do zahraničí s nakradenými miliony.
V Číně probíhá největší bezpečnostní akce od roku 1949
Dosud se podařilo zadržet asi třicet z nich, někteří se vrátili dobrovolně, jiní za asistence policie daného státu, kde se tito lidé ukrývali. Celkem pak ale Číňané ve spolupráci se zahraničními policejními složkami zajistili a dopravili zpět do Číny už několik set lidí, z Hong Kongu, Austrálie, Spojených států, Kanady a dalších zemí.
Čína v roce 2014 dokonce vydala seznam nejhledanějších osob obsahující sto jmen, třetinu z nich už se podařilo vypátrat a doručit zpět do vlasti. Západní země mají s vydáváním hledaných osob zpět do Čínské lidové republiky problémy. Zdráhají se je vydat kvůli dodržování, respektive nedodržování lidských práv v Číně, některé země proto stále nemají s Pekingem uzavřenou smlouvu o extradici.
Pro vládu prezidenta Si Ťin-pchinga je ale boj s korupcí jednou z priorit, přestože v řadě případů jde spíše o vyřizování účtů ve vlastní straně. I tak ale jde vůbec o největší bezpečnostní akci od vzniku Čínské lidové republiky v roce 1949 a v této protikorupční síti už uvízlo na 100 tisíc členů KSČ. A další fází je operace nazvaná Sky Net, do které je zapojena Čínská centrální banka, stranický výbor, prokuratura a Ministerstvo veřejné bezpečnosti.