Nejvyšší nezaměstnanost byla v září v Ústeckém kraji se 6,2 procenta. Naopak nejnižší nezaměstnanost byla v Praze, kde práci hledalo 2,9 procenta lidí.
Pokud je podnik vytopený a nebude možné výkon práce provádět na jiném místě, jedná se v tomto případě o překážku v práci na straně zaměstnavatele. Zaměstnanec má nárok na náhradu mzdy nebo platu.
Podle NERV jsou ale změny potřeba na všech úrovních školství včetně mateřských škol, ve kterých je nyní nedostatek míst. To by mohl vyřešit návrh, aby povinnost zajistit místa dětem měly samy obce.
Nárok na dovolenou nevznikne každému dohodáři, musí splnit dvě podmínky. V daném roce musí pracovat nepřetržitě minimálně čtyři týdny. Odpracovat musí alespoň 80 hodin.
V průzkumu označilo 29 procent lidí za nejlepší pro sehnání práce „kraj, kde žiju“. Jako další kraj uvedlo 57 procent dotázaných zaměstnanců Prahu a devět procent Středočeský kraj.
Zaměstnavatel může toto nařízení plnit různě, například odběrem výrobků nebo služeb od společností, které zaměstnávají více než padesát procent osob se zdravotním postižením.
Pracovní počítače, které zaměstnanci dostávají pro práci z domova nebo i z cest, často obsahují nějaký druh špionážního programu, takzvaný bossware, upozorňuje server The Guardian.
Firmy nebudou muset dokladovat úřadům práce svoji bezdlužnost, pokud budou v době nařízených omezení žádat o příspěvky na zaměstnávání postižených. Čerpat budou moct i peníze z programu Antivirus.
Úřady práce by v příštích dvou letech měly pomáhat s hledáním práce lidem už v době, kdy jsou ve výpovědní lhůtě nebo jim ztráta zaměstnání hrozí. Počítá s tím projekt takzvaného outplacementu.
Od pondělních 12 hodin mohou zaměstnavatelé začít žádat o finanční podporu na mzdy. Nejvýše stát vyplatí 80 procent ze superhrubé mzdy, tedy 39 000 korun.
Prognóza Hospodářské komory počítá s růstem HDP v příštím roce o 2,7 procenta, tedy stejně jako v letošním roce. To považuje za velmi dobrý výsledek i ve srovnání s jinými evropskými státy.
Lidé v posledních letech nakupují vánoční dárky hlavně na e-shopech nebo tráví čas na sociálních sítích. Během adventu pak zaměstnanci na pracovišti tráví denně téměř dvě hodiny soukromými aktivitami.
„Je pravda, že firmy musejí udělat změny ve svých nastaveních. Mileniál chce dnes pracovat jen čtyři dny v týdnu a celý víkend chce třeba surfovat,“ říká Rezlerová.
Truhláři, tesaři, podlaháři nebo kameníci. To jsou profese, kterých je v Česku velký nedostatek. Část pracovních míst pokrývají Ukrajinci. Hospodářská komora teď navrhuje spolupráci s další zemí.
Zaměstnavatelé v zemích Evropské unie mohou zakazovat svým pracovníkům nosit viditelné náboženské symboly, tedy i islámské šátky nebo židovské jarmulky, rozhodl Evropský soudní dvůr.
Odškodné ve výši v přepočtu skoro 10 milionů korun požaduje Francouz Frédéric Desnard po svém bývalém zaměstnavateli kvůli tomu, že měl příliš nudnou práci. O jeho případu rozhodne francouzský soud. Společnost Interparfums, která ho čtyři roky zaměstnávala, obvinění odmítá.
Senát v prvním kole schvalování podpořil nový návrh senátorů ČSSD na obnovení výplaty nemocenské zaměstnavatelem v prvních třech dnech nemoci. Firmám by měly být na oplátku sníženy odvody na nemocenské pojištění. Počítá s tím upravená verze novely zákoníku práce, kterou dnes horní komora poslala k projednání svému zdravotnickému výboru.
Sebedůvěra, zkušenosti a pečlivě vypracovaný životopis, to jsou předpoklady pro to, aby člověk zapůsobil u přijímacího pracovního pohovoru. Uspět ale není snadné. A ještě o něco složitější to mají lidé po výkonu trestu. Právě pro ně jsou takzvané Pohovory nanečisto. Nabízí je pražské centrum Rubikon, které pomáhá propuštěným vězňům se zaměstnáním. Před několika dny se konaly Pohovory nanečisto už podvanácté.
Ti, jejichž majetek je zatížený exekucí, mají horší pozici při shánění stálé práce. Přesto se řada firem snaží dát jim šanci. Zaměstnavatelé většinou bojují s tím, jak takové lidi správně motivovat. Jejich výdělek jde totiž většinou na úhradu dluhů.
Největší české firmy se po letech krize vrací k vánočním prémiím. Vánoce tak zpříjemní svým zaměstnancům víc než třetina podniků. Další společnosti se ale do vánočních prémií nehrnou. Svoje pracovníky leckdy odměňují průběžně během celého roku. Vyplývá to z ankety Českého rozhlasu mezi čtyřiceti českými podniky.
Českomoravská konfederace odborových svazů doporučila, aby se pro příští rok se zaměstnavateli vyjednávalo o pětiprocentním růstu platů. Díky posilující ekonomice prý firmy tento postup zvládnou. Státní zaměstnanci přitom dostanou přidáno už od letošního listopadu o 3,5 procenta. Kolektivní smlouvy chrání v Česku necelou polovinu zaměstnanců a jejich platy jsou prý o téměř 3 tisíce korun vyšší než celorepublikový průměr.
Vůbec první žena včele německého ministerstva obrany chce investovat v příštích pěti letech 100 milionů eur, aby udělala z Bundeswehru jednoho z nejatraktivnějších zaměstnavatelů v zemi.
Podle průzkumu Svazku měst a obcí Krkonoše chybí zaměstnavatelům v regionu kvalitní silnice. Ve většině případů tedy nechtějí rozšiřovat výrobu a nabízet tak nová pracovní místa. Najdou se ale i výjimky. Například Montážní závody Liberec přilákala do Krkonoš prázdná budova bývalého Texlenu v Rudníku.
Tchajwanská firma Foxconn musí odrážet kritiku, že uplatňuje tvrdé pracovní podmínky v pobočce v Pardubicích. Na problém upozorňuje Deutsche Welle. Dodavatel elektroniky se ale brání s tím, že dodržuje české i evropské normy.
Teploty na pracovišti určují předpisy, kterými se musí řídit zaměstnavatel při nastavení klimatizace. V případě sedavých zaměstnání je to 24,5 stupně Celsia. Zákony firmám ukládají rovněž zásobovat ve vedrech pracovníky dostatkem vody.