MZ Liberec přesouvá výrobu na Trutnovsko. Bude jedním z nejvýznamnějších zaměstnavatelů v regionu

Podle průzkumu Svazku měst a obcí Krkonoše chybí zaměstnavatelům v regionu kvalitní silnice. Ve většině případů tedy nechtějí rozšiřovat výrobu a nabízet tak nová pracovní místa. Najdou se ale i výjimky. Například Montážní závody Liberec přilákala do Krkonoš prázdná budova bývalého Texlenu v Rudníku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Montáž

Montáž | Foto: Tomáš Adamec

„Viděl jsem, že ta firma existuje, zkusil jsem se ucházet o práci a dopadlo to. Je to podnik asi nejblíž k mému bydlišti. Kdysi těch firem tady bylo víc, teď už je těch míst méně,“ říká Miroslav Benda, který je jedním ze sta stávajících zaměstnanců Montážních závodů Liberec v Rudníku.

Firma tam začala výrobu z Liberce přesouvat v roce 2009. Dalších 90 zaměstnanců přijme do roku 2015, kdy se výroba z Liberce přesune kompletně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Významný zaměstnavatel z Liberce přesouvá výrobu na Trutnovsko. Kdo díky němu nachází a najde uplatnění, zjišťovala redaktorka Hana Novotná

„V Liberci by snad mělo zůstat vedení firmy jako takové, obchodní část firmy a montážní oddělení. Tady v Rudníku jsou to vlastně veškeré technické profese, které se týkají výroby, od opravářů přes montéry, páječe, přes technické pozice, jako jsou konstruktéři, technologové, zásobovači a tak dále,“ vysvětluje personalista Tomáš Toufar.

Přestože firma zaměstnává hlavně místní, přesídlením do Krkonoš se stane jedním z nejvýznamnějších zaměstnavatelů v celém regionu.

„Mohu potvrdit, že na našem okrese je to hodně významný zaměstnavatel, zejména co se týká počtu zaměstnanců, a v případě, že se naplní tyto stavy, tak určitě by měla nezaměstnanost v našem regionu klesnout,“ říká Václav Staněk z úřadu práce.

Nezaměstnanost na Trutnovsku stoupla oproti září o desetinu procenta. Situace je vážná například v pět kilometrů vzdáleném Hostinném, kde chybí akutně 200 pracovních míst. Na to si Rudník nemůže stěžovat, říká starosta dvoutisícového města Aleš Maloch.

„Máme zde dva silné podniky, jednak je to AVON AUTOMOTIVE a jednak jsou to Montážní závody Liberec, které zrekonstruovaly zchátralý areál bývalého Texlenu,“ říká.

Podobných brownfieldů je v regionu více. Podle průzkumu, který nechal zpracovat Svazek měst a obcí Krkonoše, o ně firmy nemají zájem kvůli špatné dopravní dostupnosti. MZ Liberec to ale podle Tomáše Toufara nevadí.

„Využíváme vlastně většinou kamionovou dopravu. Pokud se mi sem dostane kamion, tak já odsud zase odvezu naše výrobky. Takže v tomto problém nemáme,“ vysvětluje.

Další nové zaměstnavatele se region bude snažit přilákat dostavbou silnice R11 a dalších komunikací na Polsko, Německo, ale i do centra Čech. Stávající zaměstnavatele podporuje úřad práce, který zprostředkovává evropské peníze na školení pro zaměstnance, která by měla zvýšit konkurenceschopnost místních firem, a to jak po jazykové, tak po odborné stránce.

Hana Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme