Zpráva BIS naznačuje, jak se proměnil způsob práce ruských agentů potom, co je nejen Česko, ale i další země začaly více vyhošťovat. Své spolupracovníky tak víc verbují přes internet.
Podle výroční zprávy BIS bezpečnost v Česku loni nejvíce ohrožovalo Rusko. Kontrarozvědka vůbec poprvé varuje před hrozbami, které přináší automatické vytváření textů nebo obrázků umělou inteligencí.
Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) vydala výroční zprávu za rok 2022. V té uvedla, že Ruská agrese na Ukrajinu zásadně proměnila bezpečnostní prostředí v Česku.
Trend prodeje drog na internetu započal už v předchozím roce, kdy se internetový prodej drog rozmohl i kvůli pandemii koronaviru a s ním spojenými restrikcemi.
Důvodem tohoto rozhodnutí je loňské hlasování televizní rady o bonusu ředitele za rok 2020. Podle některých poslanců rada tehdy odhlasovala snížení bonusu nezákonně či sporně.
„Ačkoliv Česká republika v evropském srovnání patří stále mezi nejméně zadlužené země, tempo růstu státního dluhu v roce 2021 bylo třetí nejvyšší,“ upozorňuje Nejvyšší kontrolní úřad na svém webu.
Za tradiční hrozby BIS také považuje špiony z Ruska a Číny. Služba také varuje, že kvůli epidemii covidu-19 podléhalo víc lidí dezinformacím a konspiracím.
Například za téměř polovinou nárůstu loňských výdajů státního rozpočtu stojí podle prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslava Kaly růst výdajů na provoz státu, sociální výdaje a další.
„BIS získala během roku 2019 informace o smrti dalšího z dobrovolníků. Je-li informace pravdivá, jedná se o pátého zabitého bojovníka, který vycestoval z České republiky,“ píše civilní kontrarozvědka.
Vyplývá to z kontrolních protokolů Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí, který má Radiožurnál k dispozici. Prověrka se týkala předvolební kampaně v roce 2017.
Rusko chce podle kontrarozvědky pomocí aktivistů oslabit Evropskou unii i NATO. Ruské zájmy takoví lidé prosazují pomocí konspiračních teorií nebo vytvářením imaginárních problémů.
Výtky části vládních i opozičních zákonodárců směřovaly zejména k jejímu hospodaření, někteří zákonodárci mluvili také o údajném střetu zájmů ředitele Petra Dvořáka.
Odkládané projednávání zpráv České televize se sleduje zejména kvůli tomu, že jejich dvojí neschválení by mohlo vést k odvolání televizní rady. Rada mimo jiné volí a odvolává generálního ředitele.
„Současná koalice to prostě využívá k tlakům na Českou televizi. Aby je měla tak trochu pořád v hrsti a mohla tím způsobem na televizi tlačit,“ uvedl předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský.
Podle ekonoma Lukáše Kovandy je tak velký růst zadlužení určitý varovný signál. „Zvláště v podmínkách prosperující ekonomiky. Odůvodnit by to mohly třeba právě nějaké velké investice do majetku.“
Holding Agrofert, který v minulosti vložil premiér Andrej Babiš z hnutí ANO do svěřenského fondu, v loňském roce čerpal dotace za téměř 1,8 miliardy korun.
„Paušální dehonestace, jíž se nám dostalo jednou obecnou větou zařazenou do veřejné Zprávy 2018, je vůči našemu stavu jednoduše hanebná,“ reagoval Jirousek.
Podle zprávy vojenské rozvědky se cizí tajné služby v roce 2017 snažily vedle získávání informací posílit vliv své země na české politické a ekonomické struktury.
„Chování Miloše Zemana k této tajné službě názorně dokazuje, že BIS pracuje nezávisle a podle dostupných informací i relativně dobře,“ píše ve svém komentáři Petr Hartman.
Peníze firmy z holdingu Agrofert získávají nejčastěji z evropských fondů, které mezi podnikatele rozdávají ministerstva průmyslu, zemědělství a v menší míře ministerstvo životního prostředí.
Slovo „čučkaři“ ve čtvrtek použil prezident Miloš Zeman, když mluvil o zpravodajcích z Bezpečnostní informační služby. Podle Olivy má výraz hned několik významů.