Kdo jsou ‚čučkaři‘? ‚Jde o nespisovný výraz původem z Moravy,‘ říká jazykovědec Oliva
Čučkaři. Tak prezident Miloš Zeman nazval ve čtvrtek na televizi Barrandov zpravodajce z Bezpečnostní informační služby (BIS). Co ale vlastně označení znamená a odkud pochází? Server iROZHLAS.cz se na to zeptal jazykovědce Karla Olivy, který se tak ponořil do lingvistických příruček.
Z reprezentativních jazykových zdrojů podle Olivy vyplývá, že jde o nespisovný výraz původem z jižní a jihovýchodní Moravy a má hned několik významů. Mezi ty hlavní ale patří „zbabělec“ nebo „šmírák“.
‚Možná to chce méně chodit pařit na ruskou ambasádu.‘ Politici reagují na Zemanovu kritiku BIS
Číst článek
Čučkaři z obce Boršice
Jednak jde o regionální variantu slova „čočka“, od které jsou odvozeny nářeční významy. Ta totiž v okolí Uherského Hradiště zní (nebo spíše zněla vzhledem k tomu, že dialekty postupně zanikají, jak uvedl Oliva) „čučka“.
„Jako čučkaři zde bývali označování obyvatelé obce Boršice, neboť pěstovali čočku, tedy lokálně vyjádřeno čučku, a byli tak pokládaní za méně majetné,“ popsal pro server iROZHLAS.cz bývalý ředitel Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR.
Pro zajímavost: obec Boršice na Zlínsku se nachází jen osm kilometrů od Osvětiman, odkud pochází hradní kancléř Vratislav Mynář.
‚Čučkaři‘ z BIS znervózňují prezidenta Zemana
Číst článek
Výraz v podobném smyslu použil už v roce 2012 bývalý středočeský hejtman a exposlanec David Rath, když ho sněmovna vydávala k trestnímu stíhání v korupční kauze. „Proti Kubicemu (v té době ministr vnitra – pozn. red.) jsem čučkař. Prosím novináře, aby se dojeli podívat do Kunic, kde má pan Kubice a jeho syn luxusní vilu. Kde na to asi vzal? To musí mít vysoký plat,“ prohlásil v projevu na plénu.
Odtud se význam slova „čučkař“ podle Olivy rozšířil na lidi v životě obecně méně úspěšné: „Na troškaře a na ty, kteří si troufnou jen na malé věci, nemají podnikatelskou odvahu. A odtud přenesením až na lidi, kteří nemají odvahu vůbec, zbabělce.“
Oliva proto uvádí, že tak lze v tomto smyslu klást rovnítko mezi význam spisovného slova „zbabělec“ a nářečního „čučkař“.
Výraz brněnského podsvětí
Další významy, které slovo „čučkař“ nese, mají podle jazykovědce svůj původ ve zločineckém nebo vězeňském prostředí brněnského podsvětí. „Vycházejí z vulgárního slovesa ‚čučet na něco‘, tedy ‚dívat se na něco, pozorovat něco‘,“ popsal jazykovědec.
Zeman a čučkaři
Zeman o zpravodajcích mluvil v souvislosti s výroční zprávou BIS za loňský rok, která byla zveřejněná v pondělí. Prezident dokument označil za „plácání“ a zpravodajce za „čučkaře“. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček k tomu na dotaz redakce, co tím Zeman přesně myslel, doplnil následující: „Jak uvádí slovník – neúspěšný člověk, kdo dělá malé věci, troškař, žabař.“
V tomto smyslu se tedy podle Olivy výrazem „čučkař“ označuje voyer. „Tedy osoba, která pozoruje jiné v nějaké intimní situaci, třeba při svlékání, při koupeli nebo při pohlavním styku,“ pokračoval.
Výraz ale může mít i význam „vězeňského dozorce“. „Pochází to přímo z brněnského vězeňského argotu. Čučkař tu je ve smyslu ten, kdo vězně v cele pozoruje čučkou neboli k tomu určeným otvorem v jejích dveřích,“ doplnil Oliva.
Oliva ale zároveň upozorňuje, že prezident může mít i nějaký osobitý, jinak nepoužívaný náhled na význam slova „čučkař.“
„Projevy pana prezidenta Zemana nijak systematicky nesleduji a neorientuji se plně ani v jeho myšlenkových pochodech. Nemohu tedy přesně posoudit kontext užití tohoto slova panem prezidentem ve včerejším projevu tak dobře, abych jeden z těchto významů mohl označit za ten správný, ten, jenž byl použit,“ dodal.
„Já jsem jim zadal jeden jediný úkol, a sice úkol odhalovat islámské teroristy na českém území. Víte, co se stalo? V těch šesti letech mě dobromyslná BIS neustále upozorňovala v rámci plnění tohoto úkolu na to, že muslimská obec je naprosto mírumilovná a že se tady nic neděje. Až se najednou stalo, že hlava této muslimské obce, která se jmenuje imám, uprchl do zahraničí a bylo po něm vyhlášeno pátrání a je obviněn z podpory a dokonce z financování terorismu. Tohle se ve veřejné a dokonce ani neveřejné zprávě BIS vůbec neobjevovalo. Takže dovolte mi říci slovo, které možná nebude vulgární, ale nebude zdvořilé. Jsou to „čučkaři“, protože tam, kde mají najít teroristu a on opravdu existoval a ostatně i Národní centrála pro odhalování organizováno zločinu říká, že u nás jsou islámští teroristé, tam nikoho nenajdou. Vymýšlejí si špiony.“
prezident Miloš Zeman (O čučkařích na televizi Barrandov)