Prodej drog se nadále přesouvá na internet, píše policie. Rozmohl se prodej přes sociální síť Telegram

Prodej drog se i v loňském roce stále více přesouval na internet. Oblibu získávaly nejen skryté weby, ale především sociální sítě. Ve zveřejněné výroční zprávě to uvedla Národní protidrogová centrála (NPC). Distributoři podle ní zakázané látky posílají uživatelům prostřednictvím zásilkových a kurýrních služeb, kupující za ně platí kryptoměnami. Výrazně se rozmohl prodej drog přes sociální síť Telegram.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Narkoman, drogy, stříkačka (ilustrační foto)

V České republice nadále dominuje prodej, distribuce a užívání konopných drog a metamfetaminu. (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Anonymita, relativní snadnost a široká nabídka nákupu návykových látek na virtuálních trzích konkuruje běžnému pouličnímu prodeji,“ uvedli policisté. Trend započal už v předchozím roce, kdy se internetový prodej drog rozmohl i kvůli pandemii koronaviru a s ním spojenými restrikcemi. Podle loňského vyjádření ředitele NPC Jakuba Frydrycha je vyšetřování takovéto drogové kriminality značně komplikované.

Ovlivňují vědomí, ale ne tak jako tvrdé drogy. Česká vláda řeší, jak naložit s kratomem, CBD a HHC

Číst článek

Na veřejně přístupných místech internetu se podle NPC loni – stejně jako o rok dříve – nabízí převážně nové psychoaktivní substance a látky s anabolickým nebo hormonálním účinkem. Léčiva se prodávají v e-shopech, jejichž doména se většinou nachází v zahraničí.

„V případě inzertních portálů s návykovými látkami se nově velmi často setkáváme s podvodným jednáním, jehož cílem je vylákání finančních prostředků za návykové látky s tím, že pachatelé neměli nikdy v úmyslu takové látky fakticky distribuovat, protože je vůbec neměli k dispozici,“ uvedli kriminalisté.

Veškeré omamné a psychotropní látky i léčiva lze podle NPC sehnat na sociální síti Telegram. Největší poptávka je po látkách jako kokain, metamfetamin, MDMA, marihuana či léčiva s antidepresivními účinky. Do roku 2021 byla aktivita drogových prodejců na této síti v Česku podle kriminalistů zanedbatelná. Dominovala tři pražská virtuální tržiště, která měla do 50 účastníků a zájemci o koupi drog byli převážně zahraniční turisté na dovolené.

V Česku užívá pravidelně tvrdé drogy přes 44 tisíc lidí. Problém s návykovými látkami je i u dětí

Číst článek

„V souvislosti s příchodem více než 400 tisíc uprchlíků z Ukrajiny se počet telegramových skupin dynamicky rozšířil s převahou ukrajinské a ruské jazykové mutace,“ napsali ve výroční zprávě policisté.

Skupiny podle nich průběžně vznikají, po čase zanikají a objevují se nové. Aktuálně kriminalisté monitorují zhruba 30 skupin. Počet účastníků ve skupině se pak pohybuje mezi 7000 až 20 000 lidí.

„Tento pro nás dříve okrajový modus operandi distribuce drog, který je řadu let běžný v zemích východní Evropy, umožnil ukrajinsky a rusky hovořícím dealerům rychlý průnik na český drogový trh,“ uvedla NPC.

Přestože v České republice nadále dominuje prodej, distribuce a užívání konopných drog a metamfetaminu, do popředí podle policie vstupuje také téma zneužívání psychoaktivních léčiv a nezákonného obchodování s nimi. V roce 2022 kriminalisté zachytili a identifikovali nová léčiva s obsahem pseudoefedrinu nebo efedrinu, která byla bez povolení dovážena do ČR, kde se z nich vyráběl metamfetamin.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme