Astronomické hodiny předvádějí každou hodinu defilé dvanácti postav, které symbolizují profese a běžný život prvních přistěhovalců české a slovenské národnosti.
Zaměstnanci Technické správy komunikací dorazili na místo v pět hodin ráno. Podle zastupitele Prahy 1 Giancarla Lambertiho (TOP 09) už na ně čekali zástupci provozovatele předzahrádek i s právníky.
Pachatelé loni rozbili prosklené dveře oddělující místnost s apoštoly od kaple. Padající sklo následně způsobilo na třech sochách různě hluboké defekty na polychromii i ve dřevě.
Výměna kalendária vyjde hlavní město i dodavatelskou firmu dohromady na dva milióny korun. Autorem současné desky kalendária je malíř a restaurátor Stanislav Jirčík.
Památková inspekce zhodnotila, že autor nové kopie kalendária se odchýlil od originálu a město a památkáři jeho práci dost nekontrolovali. Postih ale nehrozí nikomu.
„Ačkoliv jsem viděl kalendárium už mnohokrát, najednou mě zarazilo, že dvojice milenců nesedí u rozkvetlého keře, ale u kupky slámy,“ říká Milan Patka.
Malíř Stanislav Jirčík kopii kalendária pro Staroměstský orloj vytvořil v rámci jeho oprav v roce 2018. Autor tak reaguje na stížnost, která na podobu hodin přišla před několika dny.
Mf Dnes varuje před zvlášť agresivním druhem sršně, který se objevil v Německu. A výběrový alkohol může být podle Deníku dobrá investice. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Češi mění práci méně než zaměstnanci z jiných zemí. Téma deníku E15. A pražský orloj po rekonstrukci nevypadá tak, jak by měl, píše Deník N. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Vojtěch Blažek sestrojil mechanismus s pohyblivými figurkami, zvonkem a časovou rafičkou. Vytvořil ho ze stavebnice Merkur, ze které je složený vnitřní mechanismus.
„Orloj je nejstarší mechanický stroj na světě. To za astrolábem je nejstarší dílo lidských rukou, které se už přes 600 let pohybuje. Nic podobného na světě není,“ říká architekt Petr Malinský.
1:40
Sadská (Nymbursko)||Filip Rambousek|Historie|Uvnitř foto a video
V ateliéru manželů Skálových v Sadské u Nymburka byl Radiožurnál u toho, když restaurátoři právě dokončili všechny úpravy a sestavili středověký mechanismus zase dohromady.
Moderní technologie v automobilovém průmyslu, nový vzhled staroměstského orloje nebo investice do vlakové dopravy. To jsou témata, kterým se věnuje středeční tisk. Jeho přehled sestavil Radiožurnál.
Restaurátoři staroměstského orloje v Praze oznámili v úterý velký objev. V dutinách u kalendária našli čtyři sochy zvířat a dopis od bývalého orlojníka Vojtěcha Suchardy.
Na pražskou Staroměstskou radnici se po několika měsících vrací věžní hodiny. Kompletně namontované by mohly být v polovině týdne, ukazovat čas by měly od 8. března.
Staroměstská radnice vstupuje do své další etapy rekonstrukce. Tentokrát dojde na orloj, který bude demontován. Na několik měsíců se tak postavy apoštolů přestanou před turisty promenádovat.
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) si za astronomický snímek dne vybral fotku liduprázdné části Staroměstského náměstí s radniční věží a orlojem.
Staroměstský orloj bude dočasně bez kalendária, nahradí ho tapeta. Astronomické hodiny pak restaurátoři vrátí do původního stavu. Jde o vůbec první poválečný zásah do této památky.
Kolem Staroměstské radnice v Praze dělníci rozestavěli oplocení. Začali s rekonstrukcí věže, jejíž ochoz má narušenou statiku. Restaurátoři opraví taky orloj. V ateliéru se ho pokusí vrátit do podoby z konce 19. století.
Krajané v Soulu mají jednu velkou výhodu oproti jiným Čechům ve světě, když se jim zasteskne po domově, nemusí nic vařit, někomu telefonovat nebo prohlížet staré fotografie. Můžou se prostě zvednout a jít do města. V ulicích jihokorejské metropole si totiž můžou dopřát českou kuchyni a dokonce i pohled na Staroměstskou radnici.
Řeč je o sochách ze staroměstského orloje, které se dnes vracejí po nutné opravě zpět na své místo. Sochy, doprovázející představování apoštolů, potřebovaly opravu, a tak orloj na dva měsíce částečně osiřel.
|Petr Kořínek, Kristina Winklerová, Mirko Kašpar|Výtvarné umění
Z pražského staroměstského orloje na měsíc zmizí Lakomec, Marnivec, Smrtka a Rozkoš-Turek. Horní řada dřevěných soch z jedné z nejnavštěvovanějších památek v hlavním městě má před sebou pravidelnou opravu povrchu.
Staroměstský orloj v Praze se ode dneška na dvacet dnů zastaví. Začne totiž jeho oprava, která z provozu vyřadí hodiny, astroláb, kalendárium i promenádu apoštolů. Fasáda orloje ale zůstane pro zájemce a turisty viditelná.
Videoprojekce promítané přímo na budovu Staroměstského orloje budou v rámci audiovizuálního projektu znázorňovat události z historie Prahy. Takzvaný videomapping je v Čechách poměrně novou uměleckou disciplínou.
Jedna z nejznámějších pražských památek - Staroměstský orloj - odbíjí čas už 600 let. Středověké astronomické hodiny dennodenně fascinují tisíce domácích i zahraničních návštěvníků. Na počest jubilea se večer na jižní straně budovy Staroměstské radnice bude promítat vizuální projekce, která divákům představí významné kapitoly z historie orloje.