Hodiny velikosti budovy zaujaly NASA. Staroměstský orloj se stal astronomickým snímkem dne
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) si za astronomický snímek dne vybral fotku liduprázdné části Staroměstského náměstí s radniční věží a orlojem.
„V centru Prahy jsou hodiny velikosti budovy. Během dne se tam shromažďují davy, aby se podívaly, jak odbíjí nová hodina. Ciferník pražského orloje je velice složitý a poskytuje nejen očekávané informace o čase vzhledem ke Slunci (sluneční čas), ale i čas vzhledem ke hvězdám (siderický čas), časy východu a západu, čas na rovníku, fázi Měsíce a ještě mnoho dalšího,“ píše NASA na svém webu v popisu pod fotkou.
Těleso z jiné části galaxie navštívilo sluneční soustavu. Nejzvláštnější dráha, co jsem viděl, říká odborník
Číst článek
Snímek pochází z roku 2009. Na webu se fotka fascinujícího světa nebo vesmíru mění každý den. Doplněna je o krátké vysvětlení, které píše profesionální astronom.
O orloji se tak čtenář dozví dále to, že byl uveden do provozu v roce 1410. „A i když většina jeho vnitřní mechaniky byla několikrát modernizována, tak původní součásti přetrvávají. Pod orlojem je statický sluneční kalendář o téměř stejné velikosti.“
Pražský orloj i věž staroměstské radnice se v současnosti opravují a orloj má být znovu uveden do provozu v červnu 2018.
NASA loni v prosinci vybrala za fotografii dne snímek českého autora Petra Horálka s názvem Kdysi dávno za zimního slunovratu. Za dvacet let, kdy NASA snímky dne zveřejňuje, to byla pátá fotografie z Česka.