Stanjura je první místopředseda ODS – a na tom se nejspíš v nadcházejícím roce nic nezmění. Jeho slova tak můžeme mít za bernou minci, kdyby byla porušena, šlo by víc než jen o běžnou ostudu politika.
Před čtyřmi lety vedly ODS, TOP 09 a lidovce ke spojení do koalice Spolu tlak občanské společnosti i vědomí, že zvlášť vládnoucí ANO Andreje Babiše neporazí. Nyní je ale takřka všechno jinak.
„Obávám se, že jestli se Andrej Babiš dostane k moci a začne jednostranně prosazovat práva seniorů, vznikne zase jiná strana hájící zájmy mladých,“ upozorňuje novinář.
„Senát si vydobyl symbolickou roli morální autority nebo klidné síly, kde se vede politická diskuse a kde neprobíhá tak tvrdý politický boj,“ říká komentátor Českého rozhlasu Radko Kubičko.
Je podepsáno a není to žádné překvapení. Předsedové ODS, TOP 09 a KDU-ČSL vlastně nemají jinou možnost, než v objetí dokráčet ke sněmovním volbám v příštím roce.
Pokud jsou obavy Spolu z nástupu sil ohrožujících demokracii upřímné, nebudou se její strany po volbách bránit úvahám o těsnější integraci. Pravděpodobnější však je, že se rozejdou pěkně po svém.
Parlamentní volby čekají Českou republiku za rok – v říjnu 2025. „Vláda už mnoho času přesvědčit voliče a voličky o tom, že pro ně dělá dobře, nemá,“ říká politoložka Dvořáková.
Starostové se domluvili na koalici se Spolu, v pětašedesátičlenném zastupitelstvu mají nejtěsnější možnou většinu 33 hlasů. Vítězné ANO je v opozici. Odmítlo také předsednictví kontrolního výboru.
Když koncem září rozhněvaní Piráti reagovali na oznámení premiéra, že navrhne hlavě státu odvolat z vlády jejich předsedu Bartoše, byl to podle nich důsledek hraničního tlaku několika předáků ODS.
Lidovci ve druhém kole hlasování rozhodli, že se předsedou strany stane Marek Výborný. Ten chce v příštích parlamentních volbách opět kandidovat v koalici Spolu a také více oslovit mladé voliče.
V jedenáctičlenné radě by mělo STAN připadnout pět křesel včetně hejtmanky a Spolu šest. STAN a Spolu mají v novém zastupitelstvu dohromady těsnou většinu jednoho hlasu.
V rozhovoru pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál mluví Marian Jurečka mimo jiné i o tom, že vláda musí už nyní rok do voleb rozjet permanentní kampaň, třeba i na TikToku, který si sám před nedávnem založil.
STAN a Spolu povedou příští čtyři roky Středočeský kraj. Posunuly se k podpisu koaliční smlouvy. V novém zastupitelstvu ale budou mít těsnou většinu jednoho hlasu.
Zástupci STAN a Spolu ve středních Čechách se dohodli na koalici, připraví podpis koaliční smlouvy, oznámila současná hejtmanka Petra Pecková (STAN). Další jednání bude v úterý.
„Míříme do opozice, budeme tvrdou, náročnou a nekompromisní opozicí. Jsme přesvědčeni, že se do vedení ještě v tomto období vrátíme, ale už s naším hejtmanem,“ říká místopředseda ANO Karel Havlíček.
Strana slibuje být tvrdou, ale konstruktivní a férovou opozicí. „Nebudeme zavírat oči před tím, že vláda obchází nebo nedodržuje sliby,“ uvedla místopředsedkyně Pirátů Klára Kocmanová.
„Přestože s hnutím ANO chceme komunikovat dál, chceme, aby bylo platnou součástí zastupitelstva, tak v tuhle chvíli preferujeme spolupráci se STAN,“ uvedl lídr Spolu Jan Skopeček.
Vláda se otřásá a není jasné, jak to všechno dopadne. Petr Fiala (ODS) se v úterý rozhodl k nečekanému kroku: oznámil, že odvolává pirátského ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše.
Zatímco se ve volební štábu hnutí ANO slaví, jinde padají na politiky chmury. Přísaha nezískala ani jedno křeslo v zastupitelstvu, Piráti jich desítky ztratili a z kola vypadli i někteří senátoři.
Ve vedení města bylo ANO, Karlovaráci a Spolu. S Karlovaráky chce ANO spolupracovat, v zastupitelstvu budou mít nadále většinu. Ukončení koaliční spolupráce uložilo karlovarské ANO celostátní vedení.