Není jisté, kolik etnických Maďarů k volbám přijde. Kdyby nepřišli, pomohou Korčokovi. Když přijdou, zřejmě zvolí Pellegriniho, protože je bližší jejich konspiračním představám.
Robertu Ficovi se podařilo v rekordně krátkém čase, už dva měsíce po volbách, popudit proti sobě významnou část veřejnosti. Kvůli rušení speciální prokuratury vyšly do ulic tisíce občanů.
„Musíme se všichni podílet na tom, aby na Slovensku byla větší míra pohody a menší míra nenávistí, aby lidé měli důvod a motivaci se vracet,“ řekla Čaputová pro Radiožurnál.
Zuzana Čaputová pověřila Roberta Fica sestavením nové slovenské vlády. „Myslím si, že Hlas bude bohužel tmel, který by tu koalici mohl držet pohromadě,“ konstatuje novinář Němeček.
Na Slovensku v souvislosti s parlamentními volbami fungují iniciativy, které se snaží přesvědčit mladé Slováky k tomu, aby šli k volbám místo emigrace. Každoročně jich ze země docházejí tisíce.
Část obyvatel slovenské obce Muráň vidí v americkém miliardáři Sorosovi hrozbu, která má ovlivnit volby. Jeho jméno používají k zastrašování lidí dezinformacemi někteří politici jako Robert Fico.
Favorit blížících se parlamentních voleb na Slovensku Robert Fico tvrdí, že pokud bude jeho strana Smer ve vládě, země nepošle Ukrajině jediný náboj. „Obávám se, že se to opravdu stane,“ říká Macko.
„Označil bych to za docela zajímavý národní socialismus, čímž nemyslím nacismus v Hitlerově provedení. Ale třeba něco, co jsme znali z české politiky v první polovině 20. století,“ říká politolog.
„To, že se mění jazyk a politika populismu, ukazuje, že demokracie čelí výzvám, na které zavedené strany neumí reagovat. Populistům stačí se vymezit proti tomu, že něco nefunguje,“ říká Přibáň.
„Teď jsem pochopila, proč byly hranice zavřené – aby nás chránili před tím hnusným Západem, kapitalismem a zvrácenostmi, co na Západě jsou,“ říká paní Jana na setkání příznivců Smeru.
Na druhém místě skončila se 14,1 procenta strana Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD), kterou po odchodu ze Smeru-SD založil v roce 2020 bývalý premiér Peter Pellegrini.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v nejnovějším rozhovoru s bruselským webem Politico varovala, že nové politické uspořádání po blížících se volbách by mohlo ohrozit pokračování podpory Ukrajině.
Jak řekl před volbami Peter Pellegrini, předseda opoziční strany Hlas, země měla šanci „ukázat, že si nepřeje vládu destrukce, amatérismu, chaosu a sociálního cynismu“.
Novinářům to v pátek řekl šéf protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igor Matovič, kterého prezidentka Zuzana Čaputová dříve pověřila sestavením kabinetu.
Kotlebovci odmítají Evropskou unii a slibují pořádek či tvrdou ruku. Navazují také na odkaz prezidenta válečného Slovenského státu Jozefa Tisa. Slovensko čekají parlamentní volby 29. února.
Stávající tříčlenná koalice by neměla většinu v parlamentu, do kterého by se nyní dostalo až devět stran, hnutí či koalic. Parlamentní volby se uskuteční 29. února.
Intonace Štefana Harabina je nepředvídatelná, člověk nikdy neví, kdy zvýší jinak hluboký klidný hlas a zakřičí, aby zdůraznil vážnost toho, co říká. Více v reportáži Radiožurnálu.
Voleb se může zúčastnit více než 4,4 milionu oprávněných voličů, kromě občanů Slovenska i cizinci s trvalým pobytem na Slovensku. V roce 2014 účast v komunálních volbách dosáhla 48,3 procenta.
Předseda slovenské strany SMER Robert Fico i po drtivém vítězství ve slovenských volbách avizoval, že nechce vládnout sám, a že bude hledat koaličního partnera. Najít ho ale zřejmě nebude lehké.