Inovace Davida Bažouta dokáže proměnit i desítky let starou skleněnou boudičku v téměř samoobslužnou továrnu na zeleninu. Ta je navíc ekologicky šetrnější než staré skleníky a spotřebuje méně energie.
Vitrína se skládá z dřevěných desek a skla. Je to nejen designérský kousek, ale uvnitř se skrývá i chytrý a soběstačný systém. Správné prostředí pro růst rostlin hlídá několik čidel.
Netypický galerijní prostor tvoří přírodní areál, sestávající z lesa, jezírka a prostorných skleníků. Geer Verbeje zde už téměř 40 let sbírá umělecké kousky z celého světa.
Ve skleníku se bude pěstovat i legendární hrášek. Lidé si budou moci prohlédnout fáze jeho vývoje. Původnímu účelu, kdy sloužil jako laboratoř, nicméně ustoupí a budou se v něm konat mj. přednášky.
2:31
Lednice||Štěpánka Kadlečková|Zprávy z domova|ZPRÁVA Z REGIONU
Skleník je orientovaný na jih, aby využíval co největší intenzitu záření. Severní strana kumuluje teplo. Čínští pěstitelé tvrdí, že je proto ekonomičtější a ekologičtější než jiné skleníky.
Stále více rodin musí kvůli zdražování najíždět na úsporný režim. Potvrzují to i data z projektu Českého rozhlasu a společnosti PAQ Research, který mapuje dopady zdražování na život obyvatel.
Skleník stával na zahradě augustiniánského opatství. Posledních pár let v jeho půdorysu mohli lidé vidět židle a stolky pro sousední muzejní kavárnu. Zachovalo se kamenné ohraničení.
Podle úřadů se spotřeba insekticidů v Almeríi od roku 2007 snížila o 40 procent. Jde o revoluční změnu mentality, neboť od 60. let všemu vládla chemie.
Pražská botanická zahrada musí zaplatit architektu Zdeňku Deylovi 100 tisíc korun za zásah do jeho autorského díla, skleníku Fata Morgana. V pondělí o tom pravomocně rozhodl Vrchní soud v Praze.
Zemědělci začali investovat stovky milionů do výstavby skleníků a fóliovníků, kde chtějí hydroponicky, tedy bez půdy, pěstovat rajčata téměř celý rok. Chtějí tak snížit počet dovážených rajčat na trhu.
Záři z polských skleníků u české hranice má omezit síť za dva miliony dolarů (asi za 48 milionů korun). Tuto informaci přinesl server iDnes, který se odvolává na místostarostu města Bogatyně. Problém světelného smogu na česko-polském pomezí už řeší místní úřady i ministři.
Světlo ze skleníků u polského města Turów nedaleko české hranice vadí i astronomům. Obávají se, že přijdou o první příhraniční rezervaci tmy v Jizerských horách, která je důležitá pro jejich pozorování. Přední český astronom Pavel Suchan dnes přišel za hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou (STAN) s tím, zda se světelným smogem politici mohou něco dělat. Podle Půty se připravují jednání s polskou stranou.
Problém enormně zářících skleníků u města Turów na polsko-české hranici bude dnes řešit vedení Libereckého kraje spolu s astronomy. Osvětlení skleníků s rajčaty a okurkami na rozloze deseti hektarů ozařuje okolní města a obyvatelům to vadí. Takzvané světelné znečištění navíc škodí životnímu prostředí.
Vleklý spor okolo skleníku Fata Morgana je u konce. Pražský městský soud s konečnou platností zamítl žalobu pražské botanické zahrady a přiklonil se na stranu architekta Zdeňka Deyla. Pro autora skleníku to znamená, že nemusí vyplácet zálohy ve výši 2,5 milionu korun, které mu zahrada vyplatila v roce 1999.
Stavbu tropického skleníku Fata Margana v pražské botanické zahradě budou opět řešit soudci. Vrchní soud v Praze projedná odvolání architekta Zdeňka Deyla. Ten se domáhá jednoho a půl milionu korun od botanické zahrady. Tvrdí, že porušila jeho autorské právo.
Lidé, kteří už mají dost sněhu a zimy, si mohou zajít do sbírkových skleníků olomouckého výstaviště Flora, kde vládne i teď tropické a subtropické počasí. Návštěvníci se mohou procházet mezi palmami a kvetoucími rostlinami a poslouchat štěbetání ptáků. Skleníky, které patří svou rozlohou k největším v Česku, se totiž po zimní přestávce otevírají veřejnosti.
Skleníkové plyny ohrožují lidské zdraví a musíme je regulovat. Oznámila to vláda Spojených států v den, kdy se v Kodani začínají jednat delegáti konference OSN o změnách klimatu. Jde o přelomové rozhodnutí.
Velká Británie a Kalifornie chtějí spolupracovat při snižování objemu skleníkových plynů v atmosféře. Dohodli se na tom premiér Tony Blair a guvernér tohoto amerického státu Arnold Schwarzenegger. Zatímco prezident Spojených států George Bush odstoupil od Kjótské dohody o globálním oteplování před pěti lety, Británie dokument podporuje stejně jako Kalifornie.