Váha horní komory po volbách vzrostla, jak kvůli absenci extremistů, pak, a to hlavně, že v ní vládní strany drží pouhých 20 křesel. A zdá se, že v čele stane opět někdo oponující hlavě státu.
Podle Růžičky je vztah prezidenta k Senátu kritický. Připomněl, že Zeman několikrát řekl, že by horní komoru parlamentu zrušil. „Vystupuje proti ústavnímu pořádku této země,“ tvrdí Růžička.
Z půlky senátorem, z půlky ředitelem společnosti Pontis. Čerstvě zvolený zákonodárce za hnutí ANO Miroslav Adámek si po vstupu do horní komory zatím ponechá funkci v čele neziskové organizace.
Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí dal dvacet pokut v celkové výši 280 500 korun politickým uskupením, jejichž kandidáti se ucházeli o místo senátora.
Statistici už volby sečetli, nám to trvalo. Nechtěli jsme se dopustit zbrklých závěrů, protože i fatální prohra se může jevit jako odraz ode dna. Po přepočítání hlasů víme: Naše nabídka zaujala.
Početnost klubů bude mít vliv na to, který z nich bude nominovat kandidáta na předsedu Senátu. Podle zvyklostí má toto právo nejsilnější senátorský klub.
Server iROZHLAS.cz před senátními volbami oslovil zástupce všech sněmovních stran a hnutí a zjišťoval, jak vidí své šance. Kdo se v boji o horní komoru trefil?
Komunisté utrpěli debakl v komunálních i senátních volbách. Podle poslance a někdejšího místopředsedy strany Jiřího Dolejše potřebuje strana generační obměnu, do čela by se měli dostat třicátníci.
Podle Hamáčka jsou diskuse sociálních demokratů v médiích o setrvání ve vládě s ANO politickou sebevraždou. Kritizoval také straníky, kteří podle něj zpochybňují proevropské směřování strany ČSSD.
V Senátu by se i po letošních volbách měla dodržet nepsaná zásada, že předseda horní parlamentní komory má být z nejsilnější frakce. Shodli se na tom znovuzvolení senátoři Kubera a Čunek.
Více peněz od státu poplyne do stranického rozpočtu rovněž hnutí Starostové a nezávislí, hnutí ANO, TOP 09 a uskupení Senátor 21. Za Marka Hilšera bude příspěvek inkasovat jeho vlastní seskupení.
Je to přitom vůbec poprvé, co předseda vlády neúčast u volebních uren takto veřejně oznámil. Alespoň za posledních bezmála dvacet let, jak zjistil server iROZHLAS.cz.
Tristní výsledky Komunistické strany Čech a Moravy v obecních a senátních volbách, které jen potvrdily dlouhodobý sestupný trend, rozpoutaly mezi předními politiky strany ostrý konflikt.
Andrej Babiš ve druhém kole senátních voleb nešel k urně, odjel z republiky. Neměl vlastně ani koho volit, protože se kandidát ANO v jeho obvodě do druhého kola nedostal.
V Česku najdeme jen tři senátních obvody, které od vzniku horní komory parlamentu v roce 1996 drží jedna a táž politická strana. Ve všech případech je to ČSSD a obvody Cheb, Pelhřimov a Kladno.
Do čela města byl jednasedmdesátiletý Jaroslav Kubera zvolen celkem šestkrát. Vzhledem k úspěchu ODS v senátních volbách se nyní o Kuberovi hovoří jako o možném předsedovi Senátu.
Obsazení horní komory Parlamentu na příští dva roky je jasné. Uspěla ODS, propadly ČSSD a KSČM. Kulatý stůl pořadu Názory a argumenty Českého rozhlasu Plus moderoval Radko Kubičko.
Velká očekávání, oslavy i frustrace. Tak by se dalo popsat sledování výsledků ve volebních týmech během druhého kola hlasování do Senátu. Podívejte se, jak vypadala volební atmosféra.
Během dvou volebních víkendů lidé vybrali 27 nových senátorů. Server iROZHLAS.cz přináší profily všech 27 lidí, kteří by příštích šest let měli zasedat v horní komoře Parlamentu České republiky.
Marek Hilšer si měl podle končícího senátora Michálka vybrat jiný obvod. „To by dávalo logiku, takhle to bylo nešťastné,“ říká v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz
Účast ve druhém kole senátních voleb se letos zastavila na 16,49 procenta. Nižší byla jen při posledních volbách před dvěma lety, dosáhla tehdy na 15,38 procenta.