ČSSD přijde po debaklu v senátních volbách o 11 milionů ročně, polepší si naopak pokladna ODS
Nynější senátní volby budou znamenat propad příjmů z každoročních státních příspěvků za mandáty hlavně pro ČSSD, která přijde o miliony korun. Nejvíce si naopak polepší stranická pokladna ODS, a to asi o pět milionů korun.
Strany a hnutí nyní dostávají od státu ročně 900 tisíc korun za zákonodárce. Příspěvky plynou seskupením, která úspěšné kandidáty navrhla. Případné politické přestupy senátorů nemají na směřování peněz vliv.
Kdo zvítězil ve vašem okrsku? Prohlédněte si nejpodrobnější mapu výsledků druhého kola senátních voleb
Číst článek
Sociální demokraté přijdou zhruba o polovinu dosavadních příspěvků. Proti stavu po minulých senátních volbách jde asi o 11 milionů korun ročně. Občanští demokraté si polepší asi o pět milionů korun.
KSČM nedostane nic
Více peněz od státu poplyne do stranického rozpočtu rovněž hnutí Starostové a nezávislí, hnutí ANO, TOP 09 a uskupení Senátor 21. Za Marka Hilšera bude příspěvek inkasovat jeho vlastní seskupení. Pohorší si KDU-ČSL, Strana zelených a KSČM, která v horní komoře ztratila zastoupení a od státu nedostane za senátorské mandáty nic.
Stát bude stranám a hnutím vyplácet od příštího roku za senátorské mandáty celkem 69,3 milionu korun. Půjde o nižší částku než doposud. Stát ušetří za tři senátory, kteří se letos dostali do horní komory jako nezávislí kandidáti. Ke Zdeňku Nytrovi z klubu ODS přibyli Ladislav Faktor, Pavel Fischer a Jitka Chalánková.
Přehled státních příspěvků pro politické strany a hnutí za senátorské mandáty: