Hilšerovi se Senát vyplatí i finančně. Jeho hnutí ročně získá 900 tisíc, Drahošovu odměnu získají čtyři strany

Senátní volby přinesly kromě změny uspořádání horní komory taky úsporu pro stát. Stranám totiž pošle méně na příspěvcích na mandát. Bývalý prezidentský kandidát Marek Hilšer se do Senátu dostal za hnutí, které sám založil a jehož je předsedou, připadne mu tak 900 tisíc ročně. Peníze chce Hilšer použít mimo jiné na vznik centra pro občanskou politiku, řekl Radiožurnálu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Marek Hilšer při debatě na Univerzitě Karlově v Praze 16. listopadu

Nově zvolení senátoři Jiří Drahoš a Marek Hilšer | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Kromě 27 křesel se v senátních volbách hrálo téměř o 150 milionů korun státních příspěvků na následujících šest let. Nejvíc si přilepší stranická pokladna ODS. Naopak nejvýraznější propad příjmů pocítí ČSSD. Státní kasa nově ušetří necelé tři miliony korun ročně za senátory, kteří se dostali do horní komory jako nezávislí kandidáti.

Příspěvek je 900 tisíc korun za každý rok šestiletého mandátu. Celkem tedy až 5 milionů a 400 tisíc korun za každého senátora. Tyto peníze náleží politické straně nebo hnutí, které přihlásily ve volbách úspěšného kandidáta.

Marek Hilšer chce peníze použít na provoz centra pro občanskou politiku. „Chtěl bych tam pořádat různé debaty, diskuse, otvírat otázky, které jsou důležité pro tuto společnost. Budu mít svůj senátorský plat a rozhodně ty peníze nejsou určeny na to, abych já bral nějaký plat,“ řekl Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stát po senátních volbách pošle méně na příspěvcích na mandát. Příspěvek Václava Štefana.

Za Drahoše dostane příspěvek STAN

Jak je to s příspěvkem v případě koalice stran, vysvětlila Klára Pěknicová z ministerstva vnitra: „Pokud kandidáta přihlásila k registraci koalice, náleží příspěvek té politické straně sdružené v koalici, která kandidáta navrhla. Oba údaje – kdo kandidáta přihlásil k registraci, i případně kdo jej v rámci koalice navrhuje, jsou uváděny jak na přihlášce k registraci tak na hlasovacím lístku. V případě koalice může kandidáta navrhovat jen jedna politická strana.“

To se týká třeba někdejšího zájemce o prezidentské křeslo Jiřího Drahoše, který se do Senátu dostal s podporou hnutí STAN, TOP 09, lidovců a Strany zelených.

Peníze bude stát posílat pouze navrhujícímu hnutí STAN. „My jsme uzavřeli koaliční dohodu a na základě té bude čtvrtina z těch peněž vždycky postoupená těm zbývajícím stranám,“ vysvětluje předseda hnutí Petr Gazdík.

Starostové a nezávislí k tomu navíc získali další tři senátory, což pro ně znamená navýšení příjmů o téměř tři miliony korun ročně.

Nejvíc si polepší ODS

Nejvíc si ale po letošních senátních volbách přilepší vítězná ODS. Za 6 nových mandátů získá téměř 5,5 milionu ročně navíc. Naopak ČSSD přijde o zhruba 11 milionů za rok.

Stát ušetří za Ladislava Faktora, Pavla Fischera a Jitku Chalánkovou, kteří se do horní komory dostali jako nezávislí kandidáti.

Kubera, Fischer i Hilšer. Podívejte se na profily 27 zvolených senátorů

Číst článek

„Pokud byl senátor nezávislým kandidátem s podporou politických stran, navrhovatelem ale nebyla žádná strana či hnutí, nemá nárok na příspěvek na mandát ani senátor, ani strana, která ho podporovala,“ vysvětlil Dominik Maslák z ministerstva financí.

Stát bude stranám a hnutím přispívat na senátorské mandáty celkem 69 milionů a 300 tisíc korun ročně. Peníze posílá ministerstvo financí každé čtvrtletí. Výplata za to stávající je do 1. prosince a vztahuje se i na nově získané mandáty.

Přehled státních příspěvků pro politické strany a hnutí za senátorské mandáty:

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme