Sunak ale na poslední chvíli jednání zrušil a to kvůli Mitsotakisovým výroků o tzv. parthenonských mramorech. Ty před 200 lety z Řecka odvezl tehdejší britský velvyslanec Cařihradu.
Summity G7 dlouhá léta působily trochu nudně - o víkendovém setkání v Kanadě to ale rozhodně neplatí. Osobní útoky pokračují i poté, co se premiéři a prezidenti G7 v sobotu rozešli.
Ve Sněmovně se potřetí sešla vyšetřovací komise k reorganizaci části policie. Na uzavřeném jednání vypovídá bývalý detektiv ÚOOZ Jiří Komárek, policejní prezident Tomáš Tuhý, jeho náměstek Zdeněk Laube a náměstek ředitele Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Vild. Minule dostali poslanci tajnou zprávu vypracovanou bývalým šéfem ÚOOZ Robertem Šlachtou, která údajně dokazovat propojení špiček policie a podsvětí.
Diplomatická roztržka mezi Vídní a Ankarou se stupňuje. Turecký ministr zahraničí označil poslední výroky rakouské kancléře za ohavné. Christian Kern vyzval k ukončení přístupových rozhovorů mezi Ankarou a Evropskou unií. Mezi důvody uvedl nedostatečnou úroveň tamní demokracie a hospodářství i rozsáhlé čistky po nezdařeném vojenském převratu.
Společnost Air France plánuje výrazné úspory a bude propouštět. To ale vyvolalo ostrou reakci zaměstnanců aerolinek, kteří v pondělí vnikli na schůzku vedení firmy a některé jeho členy dokonce lynčovali. Francouzský prezident François Hollande útok označil za nepřijatelný. Vedení společnosti dnes v jejím sídle vyjádřil podporu i premiér Manuel Valls.
Turecký velvyslanec v Egyptě narychlo odcestoval z Káhiry. Egyptské úřady ho označily za nežádoucí osobu a zároveň stáhly svého velvyslance z Ankary. Vrcholí tak roztržka mezi oběma zeměmi.
Možná se schyluje k roztržce uvnitř vládní koalice kvůli další evropské integraci. Před bruselským summitem sedmadvacítky na konci týdne jednají ministři pro evropské záležitosti. Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg z TOP 09 varoval před tím, aby naše země váhala s účastí na další integraci unie.
Čína odmítá zprávy o zastavení vývozu vzácných kovů do Japonska kvůli současné diplomatické roztržce. Peking přesto i nadále požaduje okamžité propuštění zadržovaného kapitána. Čína v reakci na postup japonských úřadů už přerušila kontakty na ministerské úrovni a odložila řadu jednání. Ruší však i některé kulturní akce.
Diplomatická roztržka mezi Čínou a Japonskem trvá. Tokio sice propustilo 14 námořníků z posádky zadržovaného čínského plavidla, kapitán lodi, která se minulý týden střetla s čluny japonské pobřežní hlídky, ale zůstává ve vazbě. Peking kvůli incidentu varoval Tokio před zhoršením vztahů, proti japonskému postupu roste i odpor čínské veřejnosti.
4:04
|Jiří Hošek, Veronika Sedláčková, Jan Piroch|Zprávy ze světa
Sporný nákup ukradených bankovních dat o německých neplatičích daní výslovně podpořila spolková kancléřka Angela Merkelová. Výbušné informace o švýcarských kontech daňových hříšníků nabídl spolkové vládě neznámý informátor za 2,5 miliónu eur. Údaje o švýcarských kontech jsou ale podle všeho kradené a právě země helvétského kříže před jejich nákupem Berlín varuje. Rýsuje se tak diplomatická roztržka.
Urážlivé chování a silná slova převládla v posledních dvou dnech ve vztazích mezi Tureckem a Izraelem. Oba státy byly donedávna strategickými spojenci a spolupracovaly i ve vojenské oblasti. V poslední době se ale vztahy silně zhoršily, zejména kvůli kritice židovského státu ze strany tureckého premiéra Recepa Tajjipa Erdogana.