Sunak zrušil setkání s řeckým premiérem. Země se přou o umělecká díla stará 2500 let

Umělecká díla stará 2500 let vyvolala diplomatickou roztržku mezi Řeckem a Velkou Británií. V úterý se měl v Londýně sejít britský premiér Rishi Sunak s předsedou řecké vlády Kyriakosem Mitsotakisem. Sunak ale na poslední chvíli jednání zrušil a to kvůli Mitsotakisovým výroků o tzv. parthenonských mramorech. Řecký premiér reagoval podrážděně, uvedla agentura DPA.

Athény/Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elginovy mramory v Britském muzeu

Elginovy mramory v Britském muzeu | Zdroj: Reuters

V roztržce se jedná o Partenónské neboli Elginovy mramory, což jsou sochy a mramorové vlysy, které kdysi zdobily chrám v Athénách. Momentálně sbírku tvoří vlysy o délce 75 metrů. Umělecká díla jsou uložená v Britském muzeu v sále číslo osmnáct a okolních chodbách.

Elginovy se jim říká proto, že zhruba před 200 lety je z Řecka odvezl tehdejší britský velvyslanec v Cařihradu. V této době bylo Řecko pod nadvládou Turecka. Od té chvíle jsou díla v Britské muzeu.

K novému kolu diplomatických sporů vedl výrok řeckého premiéra. Ten v neděli v rozhovoru pro BBC řekl, že by se mramory měly vrátit do Řecka, což Řekové říkají již 200 let.

V rozhovoru to přirovnal k tomu, jako kdyby někdo rozpůlil Monu Lisu a část obrazu umístil do Louvru a druhou do Britského muzea. Dodal, že by bylo lepší, kdyby sbírka, která kdysi tvořilo jeden celek, byla také na jednom místě.

Britský premiér Rishi Sunak na to zareagoval ostře a úterní schůzku s řeckým premiérem zrušil.

V Britském muzeu jsou shromážděné umělecké předměty z celého světa. Mnohé se dostaly do sbírek, z dnešního pohledu, ne zcela transparentním způsobem.

Do Řecka se vrátí část výzdoby z antického Parthenonu. Sochy byly 200 let ve Vatikánské sbírce

Číst článek

Mnoho z nich Britové doposud nevrátili, a to protože jim to zakazuje zákon o uměleckých předmětech z roku 1963. Podle tohoto zákona není možné umělecká díla, která Britové z jiných zemí dovezli, vrátit zpět.

Jednou z mála výjimek jsou bronzové desky a reliéfy. Ty se vrátily loni v listopadu do Beninu, celkem jich bylo 72 kusů.

Tato sbírka však nebyla v Britském muzeu, ale v menším muzeu, které patří Londýnu. Tehdy se o tom mluvilo jako o příkladu, který by mělo následovat i Britské muzeum. To se tomu ale velmi brání.

Řecký premiér se nakonec už v pondělí sešel s lídrem opozice Keirem Starmerem. Ten mu řekl fakticky totéž, i když se s největší pravděpodobností labouristé dostanou po příštích volbách k moci, zákon z roku 1963 rušit nehodlají.

Partenónské mramory nejspíš v Britském muzeu zůstanou dál.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme