Kanadský premiér dělá ublíženého, napsal Trump. Roztržka mezi USA a skupinou G7 pokračuje
Summity G7 dlouhá léta působily trochu nudně - o víkendovém setkání v Kanadě to ale rozhodně neplatí. Jednání, které mělo přinést řešení sporů kolem amerických cel, naopak roztržku mezi Spojenými státy a jejich spojenci ještě prohloubilo. A osobní útoky pokračují i poté, co se premiéři a prezidenti sedmi nejvyspělejších ekonomik světa v sobotu rozešli.
Americký prezident Donald Trump před několika hodinami rozjel na svém twitteru další kolo stížností na americké spojence. Podobně jako v sobotu po skončení summitu zaútočil osobně na kanadského premiéra Justina Trudeua. Napsal, že dělá ublíženého, když se mu někdo postaví, a obvinil Kanadu, že si o zavedení amerických cel sama řekla zdaněním dovozu mléčných výrobků.
Další spojence pak Trump znovu obvinil, že zneužívají otevřenosti amerického trhu a přitom ani neplatí dost za svou vlastní ochranu. Trump také zpochybnil samotný princip volného obchodu, když napsal, že volný obchod se odteď bude nazývat „obchodem bláznů“, pokud nebude skutečně oboustranně výhodný.
To všechno jsou ještě dozvuky víkendového setkání lídrů G7 v Kanadě, který skončil nebývalým rozkolem. Jednání byla podle všeho poměrně vypjatá a premiéři a prezidenti G7 nakonec složitě dospěli k závěrečnému komuniké. V tom se zavázali, že budou bojovat s protekcionismem, zmodernizují Světovou obchodní organizaci, a zdůraznili snahu o snížení cel a dalších obchodních překážek a dotací. Přímé kritické zmínce o nových amerických clech na ocel a hliník se ale komuniké vyhnulo.
'Nečestný slaboch'
Trump ze summitu předčasně odletěl na schůzku se severokorejským vůdcem do Singapuru. Po vystoupení kanadského premiéra Justina Trudeaua, který na závěr summitu kritizoval Spojené státy, ale Trump na dálku po twitteru oznámil, že Spojené státy závěrečné komuniké nepodpoří. Trudeaua pak Trump označil za nečestného slabocha.
Kanadské ministerstvo zahraničí oznámilo, že nevede diplomatická jednání skrze osobní útoky a že se k nim nebude uchylovat. Popřelo, že by kanadský premiér v závěrečném vystoupení mluvil jinak než předtím přímo na jednání s Trumpem, jak americký prezident na twitteru tvrdí.
Manipulativní moc fotografií. Snímky Merkelové a Trumpa z G7 vzbudily rozruch na sociálních sítích
Číst článek
Úřad francouzského prezidenta Emmanuela Macrona prohlásil, že mezinárodní spolupráce nemůže být založená na tom, že je někdo rozzlobený a reaguje na pár útržků z projevu a vyzval amerického prezidenta k serióznímu jednání.
Trudeaua podpořila i britská premiérka Theresa Mayová nebo předseda Evropské rady Donald Tusk. Německá kancléřka Angela Merkelová označila odvolání amerického souhlasu se závěrečným dokumentem summitu za skličující a alarmující. A dodala, že Evropská unie se nenechá obírat a stejně jako Kanada zavede v reakci na americká cla odpovídající protiopatření.
Trumpová tvrdá slova by mohla souviset s nadcházejícím summitem v Singapuru, kde se setká se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Něco podobného naznačil ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow, který v rozhovoru pro CNN obvinil kanadského premiéra, že Trumpovi vrazil dýku zad. Jeho výroky o tom, že si Kanada nenechá od nikoho poroučet, způsobily, že Trump před jednáním s Kim Čong-unem nepůsobí jako dostatečně silný lídr.