Spor se táhl přes tři roky. Stát nakonec souhlas o odpuštění dluhu udělil, jelikož Jaroslav Tvrdík pod hlavičkou Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce dovezené pomůcky daroval zdravotníkům.
Vídeň po dobu pandemie vyžadovala přísnější režim než ostatní části Rakouska. Ve zbytku země skončila povinnost nosit respirátor ve veřejné dopravě už 1. června.
Podle ministerstva zdravotnictví je situace zatím klidná a počet lidí s covidem v nemocnicích stabilní. Výraznější zhoršení epidemické situace ale může nastat s příchodem chladnějšího počasí.
„Na podzim se nám epidemie v nějaké podobě vrátí a bude velice záležet na tom, jaká mutace tu bude přítomna a jak moc se virus přes léto změní,“ říká náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic.
Lidé v Česku vyhlíží, kdy budou moct definitivně sundat respirátory. Server iROZHLAS.cz proto oslovil čtveřici odborníků. Někteří doporučili už první polovinu března, jiní by ale byli zdrženlivější.
V pořadu České televize Otázky Václava Moravce epidemiolog řekl, že na různých místech to bude postupně – podle připraveného plánu pro ministerstvo zdravotnictví.
Šéf autonomního svazu policie Stefano Paoloni v dopise zveřejněném na internetových stránkách svazu uvedl, že respirátory by měly být například bílé, modré nebo černé.
Někteří diváci neměli při natáčení nasazený respirátor. Možným porušením se proto bude zabývat hygiena, potvrdila serveru iROZHLAS.cz hygienička Zdeňka Jágrová.
Úřad pro ochranu osobních údajů rozhodl po více než ročním prověřování. Ministerstvům práce a vnitra ani České správě sociálního zabezpečení nicméně sankce nehrozí.
Provozovatelé lanovek a vleků budou přepravovat pouze lidi očkované proti covidu-19, testované nebo ty, kteří se z covidu-19 zotavili. Omezení kapacity nebude vyžadované, respirátory FFP2 však ano.
Letecký most státu během první vlny koronaviru totiž využily i některé soukromé firmy. Platbu za přepravu však resort Jana Hamáčka (ČSSD) neměl smluvně ošetřenou a řešil ji se zpožděním.
Vláda ohlásila nová opatření v den, kdy poprvé od konce dubna v zemi přibylo více než 2000 nakažených za den. Opatření se mohou dále zpřísnit v závislosti na vytíženosti jednotek intenzivní péče.
S dosažením kolektivní imunity počítalo ministerstvo zdravotnictví původně do konce srpna. „Já myslím, že to je reálné během podzimu,“ řekl šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO).
Opoziční poslanec Vlastimil Válek (TOP 09) ale naopak vidí případné nevyslyšení soudního orgánu jako nepřijatelné. Více ve speciálu Českého rozhlasu Plus.
„Výhrady jsou velmi konkrétní, například nefunkční odkaz na studii. Ministerstvo měsíc poté vydá nové opatření a ten proklik je stále nefunkční. Co si o tom má soud myslet?“ říká soudce Petr Mikeš.
Podle Nejvyššího správního soudu ministerstvo „systematicky ignoruje“ jeho rozhodnutí. Zásah vstoupí v platnost za tři dny od právní moci rozsudku, ministerstvo tak má čas reagovat.
„V kombinaci s nízkým zájmem o očkování u mladších ročníku je zde velké riziko náhlého příchodu další vlny epidemie,“ uvedla pražská radní Johnová (Praha Sobě).
„Vzhledem k epidemické situaci, ve které se nacházíme, kdy ta situace se všeobecně zklidňuje, si myslím, že si to můžeme dovolit,“ uvedl k tomu ministr Adam Vojtěch po pondělním jednání vlády.
Zastánci změny ve sněmovně v úterý nepřehlasovali veto Senátu, který poslaneckou úpravu zákona o zadávání veřejných zakázek označil podobně jako vláda za nadbytečnou.