Nejvyšší správní soud zrušil nošení roušek a respirátorů uvnitř. Není podle něj dostatečně odůvodněné
Aktuálně platné opatření ministerstva zdravotnictví o nošení respirátorů ve vnitřních prostorách není náležitě odůvodněné, Nejvyšší správní soud proto v úterý opatření zrušil. Zásah vstoupí v platnost za tři dny od právní moci rozsudku, ministerstvo tak má čas reagovat. Resort v úterý odpoledne oznámil, že odůvodnění doplní. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) novinářům řekl, že si neumí představit, že by v Česku neplatilo.
Podle Nejvyššího správního soudu úřad dosud „systematicky ignoruje“ jeho rozhodnutí. Příště už by tak soud mohl rušit opatření hned, bez odkladu, který přiznal v úterý. Verdikt je dostupný na úřední desce.
Za zastavení prezenční výuky během pandemie nelze žalovat školu, rozhodl Nejvyšší správní soud
Číst článek
Vojtěch v úterý novinářům řekl, že opatření není ve světě žádnou výjimkou a je otázkou, jak podrobné zdůvodnění už bude soudu stačit. „Požádal jsem kolegy, aby to zanalyzovali, aby to odůvodnění, které musíme doplnit do tří dnů, skutečně odpovídalo těm předchozím rozsudkům,“ řekl Vojtěch.
Vojtěch zatím neví, zda kvůli úpravě bude nutné svolat jednání vlády. „Nebude se měnit ten normativní text, nebude to nové opatření, bude se měnit pouze odůvodnění. Musíme probrat s právníky, jestli je nutné, aby pouze odůvodnění probírala vláda,“ uvedl. Pokud to ministerstvo bude považovat za nutné, požádá Vojtěch premiéra Andreje Babiše (ANO) o mimořádné jednání kabinetu.
Soud už dříve vynesl dvě podobná rozhodnutí. Ministerstvu opakovaně vytýkal nedostatky v odůvodnění. Konkrétně se mělo vypořádat například s otázkou, zda nemohou v některých individuálních případech zdravotní rizika nošení respirátoru převýšit přínosy ochrany dýchacích cest jako prevence šíření koronaviru. Soud žádal doplnit také odkazy na odborné studie. Ministerstvo ale nedostatky podle soudu neodstranilo.
„V právním státě není možné, aby moc výkonná nerespektovala jasně vyjádřený názor soudu a kladla překážky moci soudní při dbání na dodržování zásad demokratického právního státu, který je založen na úctě k právům a svobodám člověka a občana. Soud po ministerstvu pouze vyžaduje naplnění požadavků na odůvodnění, které jasně stanoví pandemický zákon. Přesto tomuto požadavku není ministerstvo schopno dostát,“ uvedl soudce Petr Mikeš.
Okamžité zrušení?
Správní soud zvažoval, zda nemá zrušit opatření s okamžitou účinností nebo dokonce zpětně. Povinnost nosit respirátory ve vnitřních prostorách by tak ze dne na den padla, a to včetně třeba návštěv ve zdravotnických zařízeních nebo sociálních službách. Proto ministerstvu poskytl krátký čas na zjednání nápravy.
PŘEHLEDNĚ: 13 verdiktů proti opatřením. Nejčastěji soudy ruší omezení služeb, uspěly i stížnosti na testy
Číst článek
„Soud si uvědomuje, že je nežádoucí, aby daná povinnost nebyla stanovena ani pro velmi rizikové situace po určitou dobu vůbec. K tomuto řešení však bohužel ministerstvo zdravotnictví soud postupně tlačí, jestliže přes opakované konkrétní výtky soudu není schopno napravit nedostatky. Takový postup proto nelze do budoucna vyloučit, neboť soud nebude mít jinou možnost, jak ministerstvo přimět k respektování jasně vyjádřeného právního názoru,“ doplnil Mikeš.
Podle Nejvyššího správního soudu má opakované nerespektování závěrů soudu za následek právní nejistotu. Důsledkem jsou také zbytečně vynaložené náklady státu na prohrané soudní spory a zahlcování systému správního soudnictví, kdy soud opakovaně poukazuje na stejná pochybení.
Pisatelem návrhu, jemuž soud vyhověl, je muž, který trpí dlouhodobým onemocněním dýchací soustavy. Nošení respirátoru mu způsobuje obtíže. Zároveň má vysokou hladinu protilátek po prodělaném onemocnění covid-19. Tvrdí, že nošení respirátoru jej ohrožuje na zdraví více než jeho nenošení.