Poslední schvalovací kolo reformy penzí zatím trvalo tři jednací dny a vyplnilo zhruba 12,5 hodiny čistého času. Do řádné debaty evidoval sněmovní systém na konci jednání 43 poslaneckých přihlášek.
Jak hodnotí vládní důchodovou reformu odborníci? Server iROZHLAS.cz oslovil v anketě devět ekonomů a většina z nich se shodla na jednom: Je nutná. Jiní si ale nejsou jistí, zda o reformu skutečně jde.
Opoziční zástupci kritizují z navrhovaných změn v penzích zejména předpokládané zvyšování věku odchodu do penze nad nyní hraničních 65 let podle prodlužování života a snižování výpočtu nových důchodů.
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš v důchodových otázkách změnil názor hned několikrát. I premiér Petr Fiala (ODS) ale ještě před rokem a půl říkal, že jeho vláda věk odchodu do penze neprodlouží.
„Bylo by snazší důchodovou reformu nedělat a tvářit se, že vše je zalité sluncem. Ale tak to prostě není,“ brání reformu v rozhovoru pro Radiožurnál ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
Loni skončil důchodový systém v dosud nejvyšším schodku – téměř 73 miliard korun. „Dnešních 73 miliard by okolo roku 2050 mohlo být až pět procent HDP – přes 400 miliard korun,“ varuje Mojmír Hampl.
Novela počítá s pokračováním zvyšování důchodového věku nad 65 let podle prodlužování života, s nižším výpočtem nových penzí či se zavedením minimálního důchodu ve výši 20 procent průměrné mzdy.
Reformě penzí věří asi čtvrtina Čechů. O tom, že změny rozhodně pomůžou, jsou přesvědčená ale jen čtyři procenta lidí. Těch, co je vnímá do budoucna jako naprostý neúspěch, je sedmkrát víc.
Vládní koalice ve čtvrtek představila úsporný balíček, který by měl ozdravit veřejné finance. Zástupci opozice však upozorňují, že změny zasáhnout zejména firmy a OSVČ.
Konsolidační balíček přinese zvýšení firemních daní, daně z „neřesti“ nebo daně z nemovitosti Zvýší se také odvody živnostníků a stát opětovně zavede nemocenské pojištění pro zaměstnance.
Vláda by mohla brzy projednávat Strategii přípravy na stárnutí společnosti na příštích sedm let. Dokument obsahuje záměry, které navrhuje ministerstvo práce. Vyjít by mohly na desítky miliard korun.
Šéf sociálně demokratických poslanců Roman Sklenák přednese na dnešním jednání takzvané Potůčkovy důchodové komise návrh ČSSD, jak ukončit druhý pilíř penzijní reformy. Najít ideální scénář, jak zrušit spoření u soukromých fondů, je hlavním cílem komise složené z ekonomických expertů a zástupců politických stran.
Premiér Petr Nečas bude jednat se zástupci penzijních fondů kvůli druhému pilíři reformy, který sice zavádí vláda od ledna, mezi lidmi však zatím nemá velkou podporu. Vyplatí se totiž jen menšině obyvatel.
Poslanci by dnes měli začít projednávat návrhy zákonů penzijní reformy. Ty umožní vytvoření druhého pilíře důchodového systému a úpravu dosavadního důchodového připojištění. V druhém pilíři si lidé budou moci na individuální účty u soukromých penzijních společností od roku 2013 převádět ze státního průběžného systému tři procentní body ze sociálního pojištění. Podmínkou bude, že si k nim přidají ještě částku ve výši dvou procentních bodů ze svého.
Lídři vládních stran se dnes znovu vrátí k důchodové reformě. Vládní návrh, na kterém se už K9 dohodla, zkritizoval nejen prezident republiky, ale i poslanci vládní strany Věci veřejné.
K debatě o důchodové reformě se nevracíme. V debatě pokračujeme, zdůraznil poslanec za ODS a místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Michal Doktor. Reagoval tak na včerejší zprávy o tom, že se koalice po kritice sociálních demokratů i prezidenta Václava Klause vrátí k projednání důchodové reformy.