Sněmovna ráno obnovila úvodní debatu o důchodové reformě, přihlásilo se 38 opozičních poslanců

Sněmovna obnovila ve středu ráno po noční přestávce úvodní debatu o sporné vládní reformě penzí. Při zahájení jednacího dne se do ní hlásilo 38 výhradně opozičních poslanců z hnutí ANO a SPD. V úterý zákonodárci věnovali projednávání širších změn v důchodech deset hodin. Zda ve středu první čtení důchodové novely završí, není jasné. Nejpozději má skončit ve čtvrtek večer.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prázdná Sněmovna při projevu Tomia Okamury (SPD)

Poslanecká sněmovna v úterý projednávala reformu penzí deset hodin (ilustrační foto) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Hned ráno se opoziční poslanci vrátili v krátkých reakcích ke zpochybňování tvrzení, podle kterého by lidé měli trávit v důchodu v průměru 21,5 roku. S ohledem na předpokládaný věk odchodu do penze a prognózovanou průměrnou délku dožití je tato doba podle nich nereálná.

Sněmovna jednala o důchodech. ‚Okrádání,‘ tvrdí Babiš. ‚Závidí nám odvahu k reformě,‘ reaguje ODS

Číst článek

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že se vychází z odhadů demografů a z údajů statistiků a vyhodnocuje se prodlužování naděje dožití mezi jednotlivými generacemi, a to vždy ve věku 50 let. „Nemůžeme zaměňovat naději dožití při narození v 50 letech a v 65 letech,“ podotkl.

Opoziční zástupci kritizují z navrhovaných změn v penzích zejména předpokládané zvyšování věku odchodu do starobní penze nad nyní hraničních 65 let podle prodlužování života a snižování výpočtu nových důchodů. Zástupci hnutí ANO a SPD tvrdí, že pokud se dostanou do vlády, reformu penzí upraví.

Potřebnost a nezbytnost reformy v úterý obhajovali koaliční představitelé v čele s premiérem Petrem Fialou (ODS). Podle něj představuje neudržitelnost současného penzijního systému zásadní zátěž pro Česko a je třeba zajistit, aby důchodové pojištění nezkolabovalo. Řečníci z vládního tábora se střídali s opozičními zákonodárci.

Předseda ANO Andrej Babiš vládní změny v penzích označil za návrh, jak okrást současné i budoucí důchodce. Jde podle něho jen o nespravedlivé snižování valorizace a o zvyšování důchodového věku. Lídr SPD Tomio Okamura a po něm i další vystupující navrhli zamítnutí vládní penzijní novely už v prvním čtení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme