Penzijní reforma vyvolala v Nikaragui krvavé protesty. Mezi mrtvými je i novinář

Nikaragua zrušila spornou reformu penzí, kvůli níž v zemi vypukly násilné protesty. Oznámil to v pondělí prezident Daniel Ortega. Počet obětí protestů vzrostl podle místní nevládní organizace a médií na nejméně dvě desítky, zatímco vláda dosud oficiálně uvádí deset obětí.

Managua Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle Nigaragujského střediska lidských práv (Cenidh) zemřelo přes 20 lidí, jejichž jména se organizace snaží potvrdit.

Podle Nigaragujského střediska lidských práv (Cenidh) zemřelo přes 20 lidí, jejichž jména se organizace snaží potvrdit. | Zdroj: Reuters

Současné protesty jsou nejkrvavější od roku 2007, kdy se Ortega stal prezidentem. Podle Nigaragujského střediska lidských práv (Cenidh) zemřelo přes 20 lidí, jejichž jména se organizace snaží potvrdit. Deník Confidencial zveřejnil seznam jmen 19 obětí, ověřuje však prý další jména. Nikaragujské úřady se zatím k počtu mrtvých naposledy vyjádřily v sobotu, kdy uvedly deset obětí na životech.

Nikaragua musí zbořit základny a zaplatit odškodnění. Neoprávněně obsadila území Kostariky

Číst článek

Ortega v pondělí nejprve naznačil ochotu jednat o stažení reformy, poté v televizním projevu oznámil, že rada dohlížející na sociální systém země hlasovala pro její zrušení. Reforma měla přinést snížení důchodů a zároveň vyšší příspěvky na sociální pojištění od zaměstnanců i zaměstnavatelů.

Zabitý novinář

Mezi zabitými při protestech je novinář Ángel Gahona. Ten byl zastřelen v pátek v přístavním městě Bluefields během živě vysílané reportáže, kterou sdílel na facebooku. Z videa je patrné, že novinář hovořil o bankomatu, který byl při protestech zničen. Následně je slyšet výstřel, po kterém se muž skácel k zemi. Několik lidí mu přispěchalo na pomoc a na místě vypukla panika. Kdo Gahonu zastřelil, není zatím jasné.

Dalších více než 100 lidí při protestech od středy utrpělo zranění a některé vládní budovy byly zapáleny či jinak poničeny.

Vážně jsem pochybil při posuzování zneužívání mladistvých v Chile, přiznal papež

Číst článek

K situaci v katolické zemi se v pondělí vyjádřil i papež František, který vyzval k ukončení násilností. „Jsem velmi znepokojen vším, co se v těchto dnech v Nikaragui děje. Budu této milované zemi nablízku s modlitbou a spojím se s biskupy, abych vyzval k ukončení veškerého násilí a zbytečného prolévání krve,“ řekl papež po veřejné modlitbě na vatikánském náměstí svatého Petra.

Ve čtvrtek Ortega nařídil zablokovat signál dvou nezávislých televizních stanic 100% Noticias a Canal 12, které se vyjadřují kriticky k současné vládě. V pátek se protesty rozšířily do řady nikaragujských měst, kam byli vzápětí vysláni vojáci. V pondělí se zdálo, že úřady mají situaci díky nasazení armády pod kontrolou.

Demonstranti zničili například sochu venezualského prezidenta Huga Cháveze ve tvaru stromu, která stála v centru města Managua.

Ortega stojí v čele Nikaraguy od roku 2007, naposledy byl znovuzvolen v listopadu 2016, kdy získal 72 procent hlasů. Bývalý revolucionář vedl zemi už v 80. letech, poté co jeho partyzánské oddíly Sandinovské fronty národního osvobození (FSLN) svrhly diktaturu Anastasia Somozy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme