Josef Serinek po šesti týdnech v táboře s dalšími vězni uprchl. Do konce války působil v protinacistickém odboji, kde se proslavil jako Černý partyzán. Jeho příběh připomíná vnuk Zdeněk Serinek.
„V kazašském muzeu jsme narazili na jména tří žen s českým původem. Mě to velmi zaujalo a řekl jsem si, co je to za ženy, to musím něco vypátrat,“ vypráví Černoušek.
Sklářka Libuše Laurinová zatavuje do skleněných trubiček staré, zrezivělé hřebíky, které zbyly ze střechy řetízkové šatny z bývalého komunistického lágru Rovnost na Jáchymovsku.
„V pruhu, který se táhne od Albánie až po baltské státy, byly zřizovány tábory, kde bylo vězněno asi milion a půl lidí. Zemřelo asi 130 000,“ popisuje historik Muzea paměti XX. století Petr Blažek.
Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) by mělo být otevření památníku romského holokaustu v příštím roce příležitostí ke zlepšení vztahů mezi většinovou společností a Romy.
Vzali mu statek, který patřil jeho rodině již od 18. století. Prošel vojnou, pracovním táborem a nakonec jej KSČ odsunula z domova. Tak zní část příběhu sedláka Josefa Jana Jehlíka.
Skupina H&M dříve uvedla, že ji „hluboce znepokojují“ zprávy o nucené práci v provincii Sin-ťiang. Ve středu pak prohlásila, že nezastává „žádný politický postoj“ a bude v Číně dlouhodobě působit.
První zmínky o pracovním táboře se ve stavební dokumentaci objevují v roce 1951, letecké snímky tábor zachycují v roce 1953, ale v době odhalení pomníku v roce 1955 už tábor nestál.
Pochází z Valašských Athén, ale nejdramatičtější chvíle svého života prožil nedaleko Prahy jako mladík. Nedobrovolně – jízdenku do pracovního tábora u Benešova mu vydaly zvrácené norimberské zákony.
„Škola byla pětitřídní, dekretem ministerstva školství jsem byl jmenovaný učitelem a později i ředitelem. Měl jsem 120 žáků a všechny si je pamatuji,“ vzpomíná.
Necelých deset let jsem byl zavřený, z toho jsem víc než šest let kutal uran. Ale měl jsem i štěstí: v lágrech jsem potkával moudré lidi, kteří mě mimo jiné i naučili neobjevovat už objevené.
Přežila. Na rozdíl od statisíců dalších praktikujících Fa-lun-kung, jimž rozřezali těla a ukradli orgány. Toto je svědectví Annie Yang, oběti čínského pracovního tábora a matky odtržené od syna.
Jako úlevu a zadostiučinění vnímají romské komunity odkup a plánovaného zbourání vepřína v Letech na Písecku, který stojí na místě protektorátního pracovního tábora pro Romy.
Příbuzní lidí odvlečených do Sovětského svazu mají novou naději, že se o jejich osudech dozvědí víc. Moskva poprvé umožnila převést informace o Čechoslovácích na Slovensko.
Severokorejský středoškolák z vlivné rodiny, který v záchvatu žárlivosti ubodal svého spolužáka a byl za to odsouzen do pracovního tábora, se ve vězení dlouho nezdržel. Jeho vysoce postavení příbuzní mu úplatky vydláždili cestu ven, což mezi obyvateli okresu vzbudilo pobouření, informoval s odvoláním na tamní zdroje zpravodajský server Daily NK. „Dokazuje to, že u nás jde zákon na ruku penězům a moci,“ popsal případ, který se odehrál na severu KLDR.
Vláda by v červnu mohla přijmout řešení ohledně výkupu vepřína v Letech u Písku. Zemědělská budova stojí v místě protektorátního koncentračního tábora pro Romy. Informaci o možném rozhodnutí uvedl v diskusi televize Prima v neděli řekl ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka z ČSSD. Ministr věří tomu, že se vládě podaří do konce volebního období záležitost vyřešit.
Poslední z jáchymovských vězňů, kteří se z komunistického pracovního tábora prokopali na svobodu, dostane ve čtvrtek Cenu Paměti národa. Anton Tomík, společně se svými devíti spoluvězni, tunel vyhrabali rukama.
Pracovní tábor Svornost u Jáchymova v Krušných horách patřil k místům, kde si před více než 60 lety političtí vězni odpykávali v nedůstojných a nelidských podmínkách své tresty. Prostory bývalé Svornosti teď zkoumají historici. Vězeňský areál z místa nad Jáchymovem sice dávno zmizel, nečekané objevy tam ale odborníky pořád překvapují.
Nový model pracovního tábora ze druhé světové války je ode dneška k vidění v památníku v Letech u Písku. Návštěvníci si díky němu představí, jak tamní cikánský tábor zřízený nacisty vypadal.
Uvězněná členka kontroverzní skupiny Pussy Riot Naděžda Tolokonnikovová drží hladovku. Stěžuje si na nelidské podmínky v pracovním táboře, kde si odpykává dvouletý trest za vystoupení v moskevském chrámu Krista Spasitele. Podezírá vedení věznice, že se ji snaží zabít. Do tábora by měli přijet vyšetřovatelé i ombudsman.
Kdo se během prázdnin nudí a poflakuje po městě, pojede na pracovní tábor. S takovým nápadem přišla vláda v Bělorusku. Po celé zemi tak ještě letos vzniknou pracovní tábory pro děti a mládež.
V severokorejských pracovních a koncentračních táborech je uvězněno na 200 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovější zprávy Národní komise pro lidská práva sídlící v Jižní Koreji, která informace získává od severokorejských uprchlíků. Podle jejich svědectví posílá Kimův režim obyvatele za mříže třeba i za nevhodnou píseň nebo tanec.