Kvůli nejistotě a nedostatečnému přístupu humanitárních organizací v Pásmu Gazy podle Tedrose mohou fungovat pouze dvě stabilizační centra pro pacienty s těžkou podvýživou.
Od května zemřelo v uprchlických táborech v Súdánu v důsledku spalniček či podvýživy 1200 dětí. Dalším desítkám tisíc to hrozí do konce roku, informovala podle agentury AFP OSN.
podle odhadu OSN tak v loňském roce trpělo hlady o 122 milionů lidí víc než v roce 2019, a svět je tak velmi daleko od splnění cíle OSN vymýtit hlad do roku 2030.
„Je to unikátní model, protože prostředí bez bakterií neexistuje nikde na světě, kromě sterilních operačních sálů v nemocnicích nebo specializovaných zařízení,“ tvrdí vedoucí vědeckého týmu..
Riziko podvýživy v Afghánistánu hrozí podle odhadů až 20 milionům lidem. Prášky na spaní jsou levnější, než chleba. Deset procent domácností musí živit ženy.
Země v regionu Afrického rohu jsou kvůli suchu na pokraji hladomoru. Organizace spojených národů varuje, že ke konci roku by mohly v Somálsku, Keni nebo Etiopii umírat hlady tisíce lidí denně.
Zatímco vymycování dětské podvýživy postupuje pomalu, obezita dětí a dospívajících je na strmém vzestupu. Zasahuje nejchudší i bohatnoucí vrstvy. Stamiliony lidí kvůli ní čeká horší a kratší život.
„Uvědomíte si tu obrovskou nejistotu lidí ze změny režimu a z toho, co bude dál – jak bude režim postupovat v oblasti vzdělávání nebo lidských práv,“ říká Jan Šindelář z organizace Člověk v tísni.
„Myslím, že svět bude afghánský stát opět dotovat. Tak trochu si tím platíme výkupné – polovina ze 40 milionů Afghánců se může dát do pohybu,“ říká Tomáš Kocian z Člověka v tísni.
Lidé na jihu ostrova Madagaskar čelí podle Světového programu pro výživu hrozbě hladomoru. Několik let tam totiž nepršelo a v půdě tak není možné vypěstovat plodiny.
„Jestli bude život pořád tak hrozný jako teď, zabiju sebe i své děti,“ říká pro americký deník Afghánka, které hrozí, že kvůli nesplacení dluhu přijde o svou tříletou dceru.
Podle Světového potravinového programu trpí zhruba dva miliony dětí v Afghánistánu podvýživou. Zoufalou situaci navíc komplikuje skutečnost, že s ubývajícími financemi jsou nucené zavírat i nemocnice.
Tlak na to, jak člověk vypadá, může skončit i mentální anorexií. Tuhle duševní nemoc má devatenáctiletá Kristýna, která dokonce držela víc než tři týdny hladovku, přestože hubnout nepotřebovala.
Tento týden označil Maduro za týden žen a vyzval k zastavení násilí na ženách. „Ženu ani květinou neuhoďte, absolutní respekt k ženám,“ uvedl Maduro, jehož kritizují za porušování lidských práv.
Dětí s nadváhou a obezitou poprvé od 50. let ubývá. Zjistil to Endokrinologický ústav ve svém výzkumu. Zatímco v roce 2001 trpělo nadváhou zhruba 17 procent sedmiletých dětí, v roce 2010 už to bylo kolem 14 procent a pokles dále pokračuje, tvrdí vědci.
Na světě je více obézních lidí než těch, kteří trpí nedostatečnou výživou. Ukazuje to studie londýnské Imperial College, která porovnávala index tělesné hmotnosti u 20 milionů lidí na celé planetě za posledních 40 let.
3:50
|Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová, Štěpán Sedláček|Zprávy ze světa
Do několika obležených měst v Sýrii dorazily nákladní vozy s humanitární pomocí. Jejich obyvatelé trpí podvýživou i nedostatkem léků a desítkám tisíc lidí tam podle OSN hrozí smrt hladem. Generální tajemník organizace Pan Ki-mun označil obléhání za válečný zločin.
Téměř třetina dětí v českých nemocnicích je ohrožena podvýživou. Průzkum mezi malými pacienty ve 35 nemocnicích provedla společnost na podporu dětské výživy Nutricia.
Až třetině pacientů v českých nemocnicích komplikuje léčení podvýživa. Tvrdí to Asociace výrobců klinické výživy. Problém připouští i nemocnice. Potíže s jídlem můžou pacientům způsobit dokonce zápal plic, proleženiny, ztrátu svalů i demenci.
Až třetina pacientů v českých nemocnicích trpí podvýživou. Tvrdí to Asociace výrobců klinické výživy. Podle ní tak kvůli tomu přichází české zdravotnictví o šedesát miliard korun ročně. Nekvalitní jídlo nebo jeho nedostatek může pacientům způsobit dokonce zápal plic, proleženiny, ztrátu svalů i demenci.
Třetina všech potravin skončí v odpadkovém koši. Toto alarmující číslo zveřejnil Světový potravinový fond u příležitosti dnešního Dne potravin, který vyhlásila Organizace spojených národů. Už třetí desetiletí tak upozorňuje na fakt, že kvůli chudobě hladoví na světě příliš mnoho lidí.
Tisícům pákistánských dětí hrozí smrt kvůli akutní podvýživě. Takové varování vydala mezinárodní organizace Save the Children. Miliónům Pákistánců se podle ní po srpnových záplavách pořád nedostává dostatečné potravinové pomoci.