Zatímco levé křídlo budují pracovníci od základů, z hlavní středové části a z pravého křídla zbyl skelet budovy. Dělníci tam teď budují technické zázemí.
Koncem letošního roku by podle vedoucího projektu měli návštěvníci Výstaviště již vidět skelet nového křídla paláce. „Na něj postupně začneme nabalovat střešní konstrukci a vyzdívat fasádu,“ říká.
Deset miliard korun. Zhruba za tuto částku plánují investoři opravit barokní palác Savarin. V něm by mohla být v budoucnu k vidění také Slovanská epopej.
Býval společenským centrem tehdejší Prahy, koncertovali v něm Mozart i Beethoven. Poslední čtyři roky byl barokní palác v centru Prahy zavřený kvůli rekonstrukci, otevře se 28. září.
Slavný palác poblíž Václavského náměstí nebude moc projít rekonstrukcí. Vlastník firmy požádal ministra kultury Baxu (ODS) o přezkum. V paláci měla být vystavena Slovanská epopej Alfonse Muchy.
Ve věku 78 let zemřel architekt Jan Kerel, jeden z představitelů architektonické scény přelomu tisíciletí, potvrdila Tereza Zemanová, mluvčí České komory architektů. U jejího zrodu Kerel také stál.
Palác je zbytkem rozsáhlé Villy Ludovisi, kterou v 16. století nechal postavit kardinál Francesco Maria del Monte. Strop jeho pracovny opatřil malíř Caravaggio freskou trojice římských bohů.
Vyhořelé křídlo pražského Průmyslového paláce dostaví pro město konsorcium Společnost pro Průmyslový palác vedené Metrostavem. Náklady dostavby jsou zhruba 2,64 miliardy korun.
Loňské 250. výročí narození van Beethovena se kvůli pandemii připomínalo pouze komorně. Přitom má s českými zeměmi společného víc, než byly jeho návštěvy západočeských a teplických lázní.
V paláci nedaleko Atén řemeslníci nalezli sklepení skrývající tisíce lahví vzácných vín a dalšího alkoholu. Některé lahve se dají i přes špatné skladování dodnes otevřít a vypít.
Summit Evropské unie se ve čtvrtek v Bruselu naposledy schází ve staré budově, která nese jméno vlámského filozofa Justuse Lipsia. Od příštího roku budou premiéři a prezidenti členských zemí jednat v nové budově, která vyrostla hned vedle té současné a dostala jméno Europa. Hostit bude i schůzky unijních ministrů. Zatímco ti si musí na jednání v novém paláci počkat, obyvatelé Bruselu se do něj už mohli podívat.
Bílý palác, který se tyčí nad Ankarou, je symbolem nové éry Turecka pod vedením Recepa Tayyipa Erdogana. Tak to alespoň vidí sám Erdogan, někdejší premiér a současný prezident země. Stavba v přepočtu za zhruba 8,4 miliardy korun, která se otevřela na konci loňského roku, je ovšem zároveň mnohým lidem trnem v oku. Kritici tvrdí, že je jen důkazem Erdoganovy honby za absolutní mocí.
Jeden z nejzajímavějších paláců, které zdobí centrum hlavního města, je palác Kaiserštejnský. Někdejší sídlo hned dvou slavných vojevůdců, ale i operní zpěvačky Emy Destinnové, stojí od počátku 18. století na Malostranském náměstí. Několikrát byl přestavěn a nakonec upraven zpět do původní podoby. Od roku 1964 je chráněnou památkou.
Praha je snad jedinou evropskou metropolí, jejíž nejvzácnější historické části obsadili zahraniční prodavači s lacinými suvenýry a vnucují je turistům s tím, že jde o pravé české výrobky. Teď svítá naděje, že na Královské cestě směrem přece jenom jedna oáza vznikne: v barokním Colloredo-Mansfeldském paláci bude nová galerie a umělecká kavárna. S opravami se začalo v těchto dnech.
Konec září a začátek října 1989 si někteří Češi pamatují jako dobu, kdy ulice Prahy zaplnily trabanty a wartburgy východních Němců utíkajících na Západ. Co je pro Pražany epizoda, to má pro Němce zásadní význam. Lobkovický palác, tedy budova německého velvyslanectví, kde se události odehrávaly, považují za svého druhu památník znovusjednocení národa. Hlavně proto německá strana usiluje o jeho nákup, Češi se naopak chtějí zbavit své budovy v Berlíně.
V pražské Libni lidé organizují petici na záchranu chátrajícího konstruktivistického paláce Svět. Kulturní památka, v níž kdysi fungoval obchodní dům a hlavně slavné kino Dukla a bufet, kam s oblibou chodil Bohumil Hrabal, povážlivě chátrá. Slavný automat Svět už byl zbourán.
Vláda souhlasí se záměrem ministerstva zahraničních věcí prodat Německu Lobkovický palác v Praze. Za budovu, kde sídlí německé velvyslanectví, by Česká republika získala pozemky v centru Berlína pro stavbu nové budovy české diplomatické mise.
Šporkovský palác v Hybernské ulici v Praze zatím bude dál patřit Českým drahám. Ani na několikátý pokus se objekt nepodařilo v dražbě prodat. Jeho cena byla tři sta milionů korun. Nikdo ze zájemců ale nesložil jistinu tak, aby se dražby vůbec mohl aktivně účastnit.
Česká vláda má na stole novou německou nabídku na koupi Lobkovického paláce na pražské Malé Straně. Právě tam sídlí německá ambasáda a budova má pro naše západní sousedy značný symbolický význam. Nová nabídka počítá s výměnou za lukrativní pozemek v centru Berlína, plus pravděpodobnou finanční kompenzaci.
Národní galerie otevře ve Šternberském paláci v Praze nový grafický kabinet. Návštěvníci v něm uvidí pozoruhodné album, které vydal slezský malíř a rytec Tobias Fendt v roce 1574.
O dostavbě Průmyslového paláce na pražském Výstavišti, který vyhořel v roce 2008 konečně rozhodla Rada hlavního města Prahy. Projekt dostavby povede architekt Jakub Cigler.
Druhá největší budova na světě, dnešní sídlo rumunského parlamentu, by se mohla přeměnit na nákupní a zábavní středisko. Navrhl to jeden z rumunských poslanců. Někdejší prezidentský palác Nicolae Ceausesca totiž jen za údržbu stojí nevídané peníze.
České moderní umění se dostalo do Evropské komise. Obrazy českého malíře Jana Bárty zdobí od tohoto týden patro s kancelářemi kabinetu eurokomisaře Vladimíra Špidly. Jde o další z kulturních prezentací českého předsednictví Evropské unii. Výstava je už třetím dílem cyklu vidění světa 'českýma očima'.
Panelový dům v pražských Řepích, který v současné době slouží jako ubytovna pro policisty, nepatří českému státu, ale soukromé firmě. Podle zatím nepravomocného rozsudku o tom rozhodl Obvodní soud pro Prahu 6. Vyhověl tak žalobě společnosti Bayton a panelový dům jí vrátil.