Viceprezidentka Spojených států Kamala Harrisová se ostře postavila proti školním osnovám na Floridě. Podle nich musí učitelé dětem říkat, že otroctví mělo pro zotročené lidi i přínosy.
Buckinghamský palác sdělil, že král od svého nástupu do úřadu s „důrazem a rozhodností“ prohlubuje své znalosti o dopadech otroctví. Britská monarchie z obchodu s otroky profitovala po stovky let.
Archiv obsahuje zrestaurované dokumenty o nákupu otroků, lodní deníky, informace o plantážích, soukromé dopisy nebo faktury. Vše v digitalizované podobě.
Sídlo prvního amerického prezidenta a dle dobových norem také otrokáře je turistickou atrakcí. Statek s pozemky a historickými budovami je díky převaze venkovních prostor v provozu i během pandemie.
Aktivisté sestavili seznam 60 soch, které by v rámci boje za rasovou rovnost měly zmizet. Jsou na něm sochy Rhodese, Cromwella, Kolumba nebo sloup se sochou Nelsona na Trafalgarskému náměstí.
Demonstrace v Londýně byla převážně pokojná, stejně jako po většinu doby v sobotu. V sobotu večer se ale protestující poblíž Downing Street střetli s policisty, když na ně házeli petardy i bicykly.
Oběti jsou převážně lidé ze sociálně slabších skupin a cizinci například z Ukrajiny, Bulharska, Rumunska nebo Vietnamu. Obchodníci s lidmi oběti vydírají spíš jinými způsoby než fyzickým násilím.
Při zásahu v květnu 2018 policisté osvobodili celkem 12 lidí, které odsouzení nutili vykonávat těžkou fyzickou práci. Posílali je mimo jiné do továrny v Lyddu či myčky aut v Doveru.
Soud v Birminghamu v souvislosti s tímto případem poslal osm členů gangu do vězení na tři až 11 let za pašování lidí, praní špinavých peněz a za to, že své oběti zneužívali k nucené práci.
Policisté našli při zásahu proti obchodníkům s lidmi v britském Manchesteru šest Čechů z Mostecka, kteří se podle nich stali oběťmi takzvaného moderního otroctví.
Při zátahu proti novodobému otroctví na pracovištích, od myček aut po pečovatelské domy, britští policisté zachránili desítky pravděpodobných obětí nucených prací a zadrželi několik pachatelů.
Čtyři Čechy zadržela ve středu britská policie při razii v hrabství Kent kvůli podezření z obchodování s lidmi a moderního otrokářství. Osvobodila zároveň dvanáct lidí, které podezřelí vykořisťovali.
Raper prý chtěl upozornit na to, že američtí černoši nemůžou žít v mentálním vězení dalších 400 let. Svůj výrok označil za příklad svobodného myšlení, za něž je prý neustále napadán.
Britská premiérka Theresa Mayová pochválí na sobotní konferenci v Mnichově Česko. Rozbití gangu otrokářů v Británii s pomocí české policie považuje za úspěšný příklad bezpečnostní spolupráce v EU.
Po násilí a smrti v Charlottesville houstne ve Spojených státech atmosféra - mimo jiné se to projevuje ve sporech o to, jestli ponechat, anebo odstranit symboly otrokářské éry.
Dva největší obchodníci s kávou na světě přiznali, že mohli nakupovat z brazilských plantáží, kde panují otrocké podmínky. Společnosti Nestlé a Jacobs Douwe Egberts připustily, že neznají všechny své dodavatele. Podle dánské organizace Danwatch přitom na některých plantážích v Brazílii pracují lidé prakticky jako otroci.
Britský ministerský předseda vyloučil, že by Británie platila reparace za svůj podíl na někdejším výnosném obchodování s otroky. David Cameron to řekl během návštěvy Jamajky, kde se otázka otrokářství dostala na program jednání.
Královéhradecká policie ukončila vyšetřování případu údajných novodobých otrokářů. Navrhla obžalovat devětačtyřicetiletou ženu a jejího devětadvacetiletého syna, kteří podle policistů nabízeli lidem bez domova možnost výdělku, následně jim vzali doklady, nutili je k manuální práci a brali si na ně úvěry.
Velkou Británií otřásá případ novodobého otrokářství. Policie pomohla na svobodu trojici žen, která trpěla 30 let v jednom domě v jižním Londýně. Jejich věznitelé skončili za mřížemi. Soudce už je ale na kauci propustil.
Až 4,5 milionu žen je nuceno na celém světě k prostituci. Více než polovina z nich pochází z Asie a Tichomoří. Násilí na ženách je v této oblasti stálé problémem. Dokládá to i nedávný případ hromadného brutálního znásilnění v Indii. Čtveřici indických násilníků hrozí trest smrti. Kolik dalších ale chodí dál po světě beztrestně?
Případ novodobého otrokářství začal dnes rozplétat Krajský soud v Ústí nad Labem. Dva muži a dvě ženy měli podle obžaloby odvézt několik bezdomovců do Velké Británie, kde je měli následně obírat o peníze, které si tam vydělali. Podle obžaloby povedená čtveřice téměř věznila čtyři muže a jednu ženu a vozila je jen do práce a z práce.
I osm let po vstupu do Evropské unie míří Češi a Slováci houfně za prací na britské ostrovy. Někteří ale mají tu smůlu, že skončí v rukou novodobých otrokářů. Naletět se dá hodně snadno, ale dostat se na svobodu a zpátky domů je mnohem těžší.
Otrokářství nezmizelo z dnešního světa, má jen několik nových podob. Proti tomuto negativnímu jevu není imunní ani Evropská unie. Proto dnes Evropská komise přijala strategii boje proti obchodování s lidmi. Statistické odhady mluví o tom, že v zemích sedmadvacítky mohou být až statisíce obětí moderního otrokářství.