Hradecká policie navrhla obžalovat matku se synem v případu novodobých otrokářů

Královéhradecká policie ukončila vyšetřování případu údajných novodobých otrokářů. Navrhla obžalovat devětačtyřicetiletou ženu a jejího devětadvacetiletého syna, kteří podle policistů nabízeli lidem bez domova možnost výdělku, následně jim vzali doklady, nutili je k manuální práci a brali si na ně úvěry.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie, policejní auto (ilustrační foto)

Policie, policejní auto (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Novodobí otrokáři zneužívali minimálně deset osob v tíživé sociální situaci,“ upřesnila Ivana Ježková z královéhradecké krajské policie.

Tyto osoby pak obvinění nutili pod psychickými i fyzickými výhrůžkami, aby jim sloužily, pracovaly pro ně a podepisovaly žádosti o půjčky a úvěry.

„Půjčky pak nespláceli ani oni, ani zneužité osoby,“ doplnila Ježková. Podle policejního spisu si tak matka se synem a s dalším mužem, který během vyšetřování zemřel, přišli na statisíce korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policie navrhla obvinění údajných novodobých otrokářů. Případ sleduje reportér Ondřej Vaňura

Trojice pocházející ze Slovenska v České republice často měnila působiště, bydlela například v Ostrově nad Oslavou, ve Žďáru nad Sázavou nebo v Kopidlně nedaleko Jičína. Její odhalení tak bylo podle kriminalistů poměrně obtížné.

Vyšetřovatelé jsou navíc přesvědčení, že zneužívaných bezdomovců bylo mnohem více, někteří z nich už ale zemřeli, někteří byli cizinci a vrátili se domů. Obvinění se zaměřovali i na další skupiny lidí v nouzi, například na seniory. Těm údajně odebírali starobní důchod.

Žena se synem jsou už několik měsíců ve vazbě a v případě odsouzení mohou oba strávit ve vězení až 12 let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaká je situace v Česku ohledně zneužívání lidí k otrocké práci, se Radiožurnál ptal Jany Kotrbové z ministerstva vnitra

Podle Jany Kotrbové z odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra nejde v Česku o ojedinělý případ. Právě bezdomovci se často stávají obětmi podobných podvodných praktik.

„Lze obecně říci, že lidé bez domova patří mezi zranitelné skupiny z pohledu s obchodování s lidmi, podobně jako osoby žijící v ekonomicky či sociálně vyloučených lokalitách nebo osoby, které se ocitly v tíživé situaci. Právě v případech obchodování s lidmi je zneužívání tísně či závislosti jedním z nástrojů, které pachatelé zneužívají ve svůj prospěch,“ upozornila Kotrbová.

ČTK, Ondřej Vaňura Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme