„Přístroj jel celých 15 let na plný dvousměnný provoz. Řádově se jedná o 600 až 700 pacientů za rok,“ vypočítává přednosta ostravské onkologické kliniky Jakub Cvek.
Fotbalový záložník Matěj Šín před dvěma lety bojoval s rakovinou, nemoc nakonec překonal a vrátil se na nejvyšší úroveň. Dnes je oporou ostravského Baníku a nově také členem reprezentačního A-týmu.
E-mail přirovnává rok starý incident k havárii v Černobylu. „Má to jen děsit,“ říká předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. iROZHLAS.cz dezinformace vyvrací v pořadu Ověřovna.
„Vždy, když o projektu mluvím, tak se do publika zeptám, kdo má někoho blízkého, kdo si onkologickou léčbou prochází, či prošel. Přihlásí se většinou třeba 90 procent lidí. To je hodně,“ poukazuje.
„Při dvanácti lidech z Motola točit ještě zubní pohotovost skoro nejde. Nemáme problém poskytnout plně vybavenou ambulanci, pokud magistrát sežene zubaře a sestru,“ navrhuje Ludvík v pořadu K věci.
Je Světový den dětské onkologie. Lékaři při něm představují moderní způsoby léčby. I díky nim se v Česku podle Národního onkologického registru uzdraví až 85 procent dětských pacientů.
„Není to tak, že když přestanete pohlavně žít nebo máte pouze jednoho partnera, tak můžete přestat chodit na screeningy. Nádor se může z infekce vyvíjet i 20 let,“ varuje gynekolog David Cibula.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP09) uvedl, že budou posílená i další centra po republice. „Priorita není jeden barák někde, ale kvalitní dostupná onkologická péče pro všechny občany.“
Úřad doporučil doplnit pod jméno premiéra Andreje Babiše (ANO) vládní funkci, aby bylo jasné, že „prostor mu není vyhrazen jako fyzické osobě, ale jako veřejnému funkcionáři stojícímu v čele vlády“.
Premiér Babiš spolu s ministrem zdravotnictví Vojtěchem a ředitelem Fakultní nemocnice na pražských Vinohradech Arenbergerem plánují stavbu onkologického centra za sedm miliard korun.
Cyber Knife je v provozu deset let zařízení využívají lidé z celé republiky. Léčba je přesná a bezbolestná a lékaři ho používají na ničení nejrůznějších nádorů i léčbu srdeční arytmie.
I děti potřebují ochranu před koronavirem a vědci z pražského ČVUT proto kromě dospělácké verze respirátorů z 3D tiskárny vyrobili také verzi pro děti.
Ministerstvo práce a sociálních věcí se teď spolu s odborníky sejde u kulatého stolu, aby vyřešilo krizi, do které se lékařská posudková služba v posledních letech dostala.
Novela zákona o nemocenském pojištění by měla umožnit čerpat dlouhodobé ošetřovné více lidem. Někteří z těch, kteří pečují o těžce nemocného příbuzného, teď nedokážou splnit některé podmínky.
Vyléčit se daří asi 90 procent dětských pacientů s rakovinou. Většina z nich se ale s následky léčby potýká až do dospělosti. Odbornou péči přitom hledají těžko.
Každodenní starosti by lidem s rakovinou už brzy mohla ulehčit nová webová aplikace. Na jedné adrese by se tak potkali onkologičtí pacienti a dobrovolníci, kteří by jim pomáhali s nákupy anebo s hlídáním dětí během léčby v nemocnici. Jde o první aplikaci svého druhu v Česku.
Ptáci poslední dobou nepřestávají překvapovat svět svou inteligencí. Například holubi dokážou diagnostikovat rakovinu prsu. Tvrdí to vědci z univerzity v kalifornském Davisu, kteří údajně tyto opeřence naučili rozpoznávat snímky zdravé tkáně a snímky s nádorovým bujením.
Z diskriminace starších pacientů při léčbě rakoviny obvinila britské zdravotnictví jedna z ostrovních charitativních organizací. Tvrdí, že se seniorům úmyslně odepírá nejlepší dostupná terapie. Statistiky ukazují, že Britové starší 75 let mají mnohem menší šanci přežít rakovinu, než důchodci na kontinentu.
Říjen je každoročně měsícem, ve kterém finišuje republikový seriál Běhů naděje. Tato akce se před lety stala volným pokračováním populárního Běhu Terryho Foxe a dává si za cíl propagovat rekreační sportování.
Jihočeským krajem projel peloton dobročinného projektu na podporu onkologicky nemocných dětí Na kole dětem. V čele pelotonu jel zakladatel projektu Josef Zimovčák na vysokém kole. Potkat jste se s ním mohli v Blatné, Strakonicích, Volyni, Českém Krumlově nebo Českých Budějovicích. Dnes navštívil peloton Třeboň a také Jindřichův Hradec, který byl poslední jihočeskou zastávkou.
Podle nové studie britského Ústavu pro výzkum rakoviny do roku 2030 klesne o 17 procent úmrtnost na nádorové choroby. Hlavní podíl na tom podle britských vědců budou mít tři faktory: klesá počet kuřáků a zlepšují se možnosti jak diagnostiky nemoci, tak i léčby. Klíčové ovšem je, aby se lidé naučili o své tělo pečovat a nepodceňovali preventivní vyšetření.
Už podvanácté se koná benefiční koncert nadace Kapka naděje, který pomáhá malým onkologicky nemocným pacientům čekajícím na transplantaci. Přímý přenos akce nazvané Daruj naději dnes od 21 hodin vysílá Radiožurnál a Česká televize.
Řada slovenských pacientů musí dojíždět za onkologickou léčbou i stovky kilometrů. Některé tamní nemocnice totiž nemají vhodné léky. Ministerstvo zdravotnictví žádný problém nevidí.
Reforma zdravotnictví ministra Leoše Hegra bude pro nemocné s rakovinou přínosná. Tvrdí to Česká onkologická společnost. Pokud si pacienti budou platit levné léky do 50 korun, bude prý dost peněz na drahou léčbu. Rostislav Vyzula z České onkologické společnosti potvrdil, že mají na starosti dvakrát víc pacientů než před deseti lety a peníze na optimální léčbu pro všechny už teď nejsou: