Klíčem k úspěšné léčbě rakoviny je zájem o vlastní zdraví, říká onkolog
Podle nové studie britského Ústavu pro výzkum rakoviny do roku 2030 klesne o 17 procent úmrtnost na nádorové choroby. Hlavní podíl na tom podle britských vědců budou mít tři faktory: klesá počet kuřáků a zlepšují se možnosti jak diagnostiky nemoci, tak i léčby. Klíčové ovšem je, aby se lidé naučili o své tělo pečovat a nepodceňovali preventivní vyšetření.
Podle mluvčí britského výzkumného centra Kat Arneyové je nyní největší problém britských onkologů v tom, že nedokážou rakovinu diagnostikovat v jejím nejranějším stádiu.
Předpokládají ale, že za 18 let se bude v Británii výrazně méně umírat zejména na rakovinu plic, prsu, střev a prostaty. Největší šanci na vyléčení pak budou mít ženy s rakovinou vaječníků, uvádí zpráva britských vědců zveřejněná serverem BBC.
„Je to prognóza ze státu, který funguje, kde je určitý pořádek, kde jsou dodržována pravidla a kde lidé dokážou pečovat sami o sebe,“ hodnotí výsledky výzkumu předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček a pokračuje:
Předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček rozebíral ve Světě o osmé na Rádiu Česko, jak by bylo možné snížit počet onkologických onemocnění v Česku
„Řada těchto věcí u nás chybí. Stále ještě většina lidí v České republice nechápe, že se musí o svoje zdraví starat tak jako o svoje auto nebo svůj byt nebo domeček. A také podpora preventivních, screeningových programů a ostatních věcí, které umožňují diagnostiku v raném stádiu, není úplně v popředí zájmu jak státu, tak zdravotních pojišťoven.“
Jiří Vorlíček je nicméně optimista a věří, že dané skutečnosti se mohou změnit a Česko se může prognózám Velké Británie přiblížit.
Klíčovým východiskem je fakt, že zhoubné nádory, které jsou zjištěné v časném stádiu, jsou vyléčitelné. Proto prevence a včasná diagnostika jsou důležitější než nové postupy v léčbě.
„Žádné zázračné nové léky pravděpodobně nebudou. Zázračné léky jsou málokdy. Byla to třeba antibiotika. Ale to, jak se lidé k sobě chovají, jak chodí na preventivní prohlídky, jak chodí na screeningy, tedy jak často je u nich ten počáteční nádor zjištěn, v tom je celý úspěch onkologie,“ potvrzuje Jiří Vorlíček.
Kuřáci mají rakovinu plic třicetkrát častěji než nekuřáci. Pokud by se tedy podařilo snížit počet kuřáků, výrazně by klesl i počet těchto onkologických onemocnění. U nás je to však podle Jiřího Vorlíčka zcela opomíjený fakt.
Kuřáci si od ledna za krabičku cigaret zřejmě připlatí
Číst článek
Pro ranou diagnostiku a tedy i úspěšnou léčbu je důležitý tedy zejména onkologický screening, který není radno podceňovat. Počínající rakovinu prsu pomůže odhalit mamograf. Pro diagnózu rakoviny prostaty je dostupné screeningové vyšetření, takzvaný prostatický antigen. Vyšetření je možné ze zkumavky odebrané krve. Vyšetření na rakovinu tlustého střeva provádí praktický lékař.
„54 procent pacientů v Česku s rakovinou tlustého střeva přichází ve stádiu, kdy pacienta není možné uzdravit,“ konstatuje Jiří Vorlíček a zdůrazňuje:
„Tyto nádory, když se zjistí zavčas, tak se dají vyléčit. Úplně vyléčit.“