Premiér nařízení přijal poté, co se v Tunisu zabil odpálením pásu sebevražedného atentátníka hledaný džihádista. Byla to třetí podobná událost v tuniském hlavním městě za několik dnů.
Srílanská vláda tímto opatřením reaguje na nedávné útoky v zemi. Obličej musí být viditelný, aby bylo možné určit totožnost lidí. Zákaz se vztahuje také na burky a nikáby.
Od středy v Dánsku platí zákaz zahalování obličeje na veřejnosti. Opatření míří zejména na nikáby a burky, které nosí konzervativní muslimky. Týká se ale například i kukel nebo falešných vousů.
Němečtí zákonodárci poslali do výborů požadavek Alternativy pro Německo, aby vláda připravila zákon, jenž zakáže zahalování na veřejnosti. Je ale nepravděpodobné, že by návrh Spolkovým sněmem prošel.
Evropský soud pro lidská práva v úterý schválil zákaz zahalování muslimkám v Belgii, který podle něj lze považovat za "nezbytný pro soužití v demokratické společnosti".
Rakouský parlament schválil zákaz zahalování obličeje na veřejnosti. Opatření je součástí „integračního balíčku“, který také upřesňuje způsob začleňování žadatelů o azyl do společnosti.
Marocké úřady kvůli potřebě zvýšit bezpečnost v zemi rozhodly o zákazu výroby, prodeje a nošení burek. S odvoláním na oběžník ministerstva vnitra o tom informovala marocká média.
Soud pro lidská práva ve Štrasburku podpořil francouzský zákon, který nedovoluje muslimkám nosit na veřejnosti nikáb, tedy závoj zakrývající celý obličej kromě očí. Zákon platí od jara 2011. Ve Štrasburku si na něj neúspěšně stěžovala 24letá muslimka. Odhalení tváře na veřejnosti totiž, jak tvrdila, považuje za ponižující.
Belgický zákaz nošení oděvů zcela zahalujících obličej vyvolal první násilný incident. Na policisty zaútočil manžel ženy, která porušila zákon a vyšla na ulici v burce. Když ji policisté požádali, aby prokázala svou totožnost, její manžel je fyzicky napadl.
Belgie je po Francii druhou zemí v Evropě, která zavádí zákaz nošení islámské burky. Zákaz se vztahuje i na další tradiční oděv muslimek – nikáb, který zahaluje celou postavu včetně obličeje. Za veřejné nošení šátku zcela zahalujícího obličej, nebo takového, který ponechává jen úzký prostor pro oči, bude hrozit pokuta a týdenní vězení.
Zákaz úplného zahalování tváře bude po Francii platit od příštího týdne také v Belgii. Oznámení o vstupu příslušného zákona v platnost oznámil Státní věstník, tedy belgická obdoba Sbírky zákonů. Za veřejné nošení oděvu zahalujícího obličej bude hrozit pokuta a několikadenní vězení.
Hned v den zavedení zákazu zahalování obličeje ve Francii potrestala policie první přestupek. Pokutovala osmadvacetiletou ženu, která si se zcela zakrytou tváří vyšla nakoupit do obchodního centra na předměstí Paříže.
K zemím, které omezují nošení islámských závojů na veřejnosti, se přidala také arabská Sýrie. Ačkoli se jedná o převážně muslimský stát, úřady tam zakázaly ženám se zahaleným obličejem vstup na státní i soukromé univerzity. Informují o tom syrská média.
Ve francouzských médiích se objevily pasáže z chystaného návrhu zákona, který zakazuje nošení muslimských burek a nikábů. Vláda bude normu posuzovat ve středu. Za porušení zákazu hrozí pokuta 150 eur, ale také zkušební lhůta, v níž by člověk mohl přijít o francouzské občanství.