Bez burek a nikábů. Srílanský prezident zakázal kvůli bezpečnosti zahalování obličeje

Srí Lanka zakázala jakékoli zakrývání obličeje. Reaguje tím na nedávné teroristické útoky v zemi. Bezpečnostní nařízení prezidenta Maithripaly Siriseny má zajistit veřejnou bezpečnost, nemá jít o znevýhodňování žádné komunity, uvádí se v oficiálním prohlášení vlády. Obličej musí být viditelný, aby bylo možné určit totožnost lidí.

Kolombo (Aktualizováno: 12:41 29. 4. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zákaz zakrývání obličeje se vztahuje i na burky a nikáby, které nosí muslimské ženy a jejichž nošení mají mnohé z nich povinné. (ilustrační foto)

Zákaz zakrývání obličeje se vztahuje i na burky a nikáby, které nosí muslimské ženy a jejichž nošení mají mnohé z nich povinné. (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay

Nařízení, které podle oznámení vlády platí od pondělí, se zřejmě nejvíce dotkne ženských muslimských oděvů, jako jsou burky či nikáby. Jmenovitě se tyto části oděvu v nařízení ale neuvádí.

Podle oznámení kanceláře prezidenta je zákaz obecný a platí na jakýkoli závoj, který by znemožňoval identifikaci. „Tvář člověka musí být odhalená, protože je klíčovým kritériem pro určení totožnosti,“ uvádí prohlášení.

‚Kolem 253 mrtvých.‘ Srí Lanka přepočítala oběti teroristických útoků, může jich být až o 100 méně

Číst článek

Muslimové tvoří z 21milionové populace na Srí Lance zhruba deset procent obyvatelstva. Obličej si ale podle BBC zakrývá jen malá část žen na ostrově. Podle webu India Today nezahalovat si obličeje doporučila muslimským ženám i část místních kleriků.

Nový policejní šéf

V pondělí také prezident Sirisena jmenoval nového šéfa národní policie. Čandana Vikramaratne vystřídá dosavadního šéfa Púdžitha Džajasundaru, kterého prezident Srí Lanky již minulý týden vyzval k rezignacil, napsala agentura Reuters.

Džajasundara se zatím odmítal vzdát své funkce. Na prezidentovu výzvu k demisi nereagoval, neodeslal rezignační dopis a v posledních dnech dál setrvával ve svém oficiálním sídle. „Džajasundara se vzpíral prezidentovi a zůstával na svém postu. Dnes se však prezident rozhodl přikročit ke jmenování nového šéfa policie,“ uvedl zdroj agentury AFP.

Srílanské bezpečnostní složky čelí kritice, že o hrozbě velikonočních útoků na kostely a hotely věděly, ale nepodnikly nutná opatření s cílem jim zabránit a informace nepředaly ani prezidentovi a premiérovi. V pondělí představitelé srílanských bezpečnostních sil varovali, že muslimští radikálové stojící za sebevražednými útoky plánují další atentáty, které by mohli spáchat útočníci oblečení do vojenských uniforem s použitím dodávkového vozu.

Jednoho ze sebevražedných útočníků na Srí Lance policie zatkla už v minulosti. Vyšetřování pokračuje

Číst článek

Dosavadní důsledky útoků

Podle posledních odhadů zemřelo při velikonočních útocích 253 lidí. Devět sebevražedných atentátníků udeřilo v hlavním městě Kolombo. K výbuchům došlo v kostelech a hotelech. Přihlásila se k nim teroristická organizace Islámský stát.

Dosud srílanské úřady zadržely 76 lidí, mezi nimi jsou také občané Egypta a Sýrie. Během sobotní razie na východě země zemřelo 15 lidí. Policie pátrá po dalších 140 osobách. Katolická církev přerušila bohoslužby, odstoupil srílanský ministr obrany a zemi hlídá asi 10 tisíc vojáků.

Anna Jílková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme