Hrával na něj Rudolf Firkušný, své skladby při něm složil Paul McCartney, Ennio Morricone nebo Billie Eilish. Řeč je o klavírech tradiční české značky Petrof. Firma slaví 160 let od svého vzniku.
Asi pět set exponátů má unikátní sbírka zdravotnické techniky Národního technického muzea v Praze. K vidění ale nejsou. Chybí pro ně totiž výstavní prostory.
Skončila ve sběrných surovinách a zachránit se ji povedlo jen náhodou. Národní technické muzeum koupilo od soukromého sběratele tříminutovou nahrávku s popiskem „Konrad Henlein, květen 1934“.
Kultura nespí ani třetí červnový den roku 2020. Vybrat si můžete například z první společné výstavy Jiřího Suchého a Jana Homoly s názvem PELMEL či pocty Zuzaně Navarové v pražské Malostranské besedě.
Pro veřejnost běžně nepřístupné památky mohou zájemci navštívit až do neděle 15. září. V Praze pořadatelé otevřou kryt Folimanka, Brno nabízí prohlídku velodromu.
Pošta měří zátěž zaměstnanců, píše Mf Dnes. A v Česku podle Deníku poprvé od roku 2003 začalo ubývat narkomanů. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Made in Czechoslovakia. Takovou značkou se mezi lety 1918 a 1992 pyšnily motocykly, letadla nebo šicí stroje. Stejnojmennou výstavu připravilo k výročí republiky Národní technické muzeum.
Prvním továrně vyráběným sériovým automobilem v českých zemích byl Präsident, který před 120 lety vyjel z bran kopřivnické továrny na svou první cestu do Vídně, kam dorazil o den později.
Plachetnice Niké, se kterou v 70. letech obeplul celý svět český mořeplavec Konkolski, je k vidění v pražském Národním technickém muzeu. Ve své době s ní dokázal téměř nemožné.
Parní lokomotivy, salonní vozy i speciální drezíny. To vše nabízí vlakový depozitář Národního technického muzea v Chomutově. V létě otevřel své brány i veřejnosti.
Organizátoři Pražské muzejní noci zaznamenali téměř 185 tisíc vstupů. Nejvíc lidí letos navštívilo Letecké muzeum Kbely, nebo Národní technické muzeum. Zájem byl i o Český rozhlas.
Do romantické doby prvních filmových projekcí před sto dvaceti lety zavede návštěvníky nová výstava v Národním technickém muzeu v Praze. Od středy si mohou prohlédnout předchůdce filmové techniky, ale také moderní projekční přístroj, který sloužil prezidentu Masarykovi na zámku v Lánech. Některé exponáty si mohou zájemci i vyzkoušet, například Edisonův kinetoskop z roku 1894.
Pražské Národní technické muzeum zahájilo takzvaný recyklační víkend. V rámci něj můžou lidé nosit před muzejní budovu na Letné nejrůznější použité elektrospotřebiče. Některé z nich se po prohlídce kurátorem stanou i exponátem.
Karel IV. proslul i jako stavitel. Za jeho doby se nebývale rozvinula řemesla a pomocí z dnešního pohledu primitivní techniky postavili 360 hektarů Nového Města pražského. Výstava v Národním technickém muzeu ukazuje zblízka, jak vznikala opevnění nebo katedrály.
Pozoruhodné parní stroje zaplaví prostory Národního technického muzea v Praze. U příležitosti 200. výročí představení prvního parovozu od českého vynálezce Josefa Božka tam začíná výstava Parní stroje v českých zemích.
Národní technické muzeum v Praze dnes zahajuje krátkodobou výstavu Automobily Rolls-Royce. Tato značka byla v první polovině minulého století symbolem luxusu a společenské prestiže. V Česku je těchto historických automobilů zhruba padesát. Průměrná cena jednoho veterána přesahuje 800 tisíc korun.
Replikou historické lokomotivy se můžete svézt v Národním technickém muzeu v Praze. Po speciální úzkorozchodné koleji tam bude jezdit do úterý. Model vyrobili nadšenci podle fotografií stroje, který jezdil v českých zemích před sto lety.
Jaké bylo rakousko-uherské námořnictvo před sto lety, jakou roli v něm sehráli Češi a jaké byly nejslavnější lodě, na to všechno se snaží odpovědět výstava Naše moře. Lidé ji mohou až do listopadu navštívit v Národním technickém muzeu.
Dnes večer hostí Národní technické muzeum v Praze benefiční koncert Zachraňme Libušín. Na podporu ohněm zničené stavby na Pustevnách hraje Traditional Jazz Studia Pavla Smetáčka. Výtěžek půjde na účet veřejné sbírky na obnovu shořelé památky.
V rekonstruovaném areálu kláštera v Plasích najdou lidé v budoucnu ukázky z historie stavebnictví i nejmodernější architekturu. Za přispění státu i evropských fondů tam vzniká Centrum stavitelského dědictví. To nabídne repliky historických stavebních strojů, ale také třeba expozici věnovanou architektu Janu Kaplickému
Speciální hasičský tým USAR, který zachraňuje lidi ze sutin při zemětřeseních a hasičští chemici z Petřin, se o víkendu představili v Národním technickém muzeu. Návštěvníci mohli vidět ukázky jejich práce v rámci výstavy 160 let pro Pražany.
Osud budovy Národního technického muzea jako by kopíroval české moderní dějiny. V roce 1938 se začalo s výstavbou. Plánovanému dokončení o čtyři roky později zabránily důsledky atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Do konce války pak v budově sídlilo Ministerstvo pošt.
Národní technické muzeum otevírá zbytek expozic. Stálí návštěvníci netrpělivě čekali zejména na otevření Hutnictví a Hornictví. Součástí je totiž Uhelný a rudný důl, který patřil vždy v muzeu k nejvyhledávanějším místům.
Desítky historických hasičských exponátů včetně parní stříkačky, která hasila i ničivý požár Národního divadla v roce 1881, mohou ode dneška vidět návštěvníci Národního technického muzea v Praze.