Výstava v Národním technickém muzeu představuje stavitelství doby Karla IV.
Karel IV. proslul i jako stavitel. Za jeho doby se nebývale rozvinula řemesla a pomocí z dnešního pohledu primitivní techniky postavili 360 hektarů Nového Města pražského. Výstava v Národním technickém muzeu ukazuje zblízka, jak vznikala opevnění nebo katedrály.
Před pražským Národním technickým muzeem stojí dvě funkční repliky středověkých stavebních strojů.
„Tato replika byla udělána podle Bible Václava IV., která je uložena v Rakouské národní knihovně ve Vídni. Tímto dřevěným strojem bylo možné postavit tak obrovské stavby, jako je katedrála svatého Víta, a unese něco kolem čtyř tun břemene,“ popsal ředitel muzea Karel Ksandr.
Výstavu v Národním technickém muzeu představující stavitelství doby Karla IV. navštívil ještě před otevřením Radek Kříž
Zařízení poháněla lidská síla. „Máme tady dvě kola. Do každého se vložil jeden člověk, který tam obíhal.“
Druhá replika je postavena podle gotického beranidla, které sloužilo při budování Karlova mostu. „Špalek je z dubového dřeva, je okovaný a volným pádem zatloukal jednotlivé dubové piloty,“ vysvětlil Karel Ksandr.
Uvnitř Národní technické knihovny se dokončuje výstava Civitas Carolina aneb stavitelství doby Karla IV.
„Návštěvník si tady má udělat představu o tom, jak jednotlivé gotické stavby vznikaly. My jsme tady udělali rekonstrukci části novoměstské hradby od jejího prvopočátku, takže tu máme ukázáno, jak se hradby vytyčovaly,“ řekl ředitel muzea.
Po celé délce jedné stěny je středověký plán města s různými průhledy.
„Máme tady Sadelerův prospekt Prahy, který karlovskou Prahu nejlépe ukazuje. Je kreslen zhruba z oblasti Petřína, takže i u něj jsou skutečné pohledy, které jsou vidět za těmi kukátky,“ dodal Karel Ksandr.